Не брзаме со новите назначувања иако имаме повеќе имиња за кандидати за директори во здравството. Заменик министерот Гоце Чакаровски вчера избрзал со најавата дека денес ќе бидат сменети 33 нови директори, изјави денеска министерот за здравство Арбен Таравари. Токму таа најава од Чакаровски и исчекувањето на новите кадровски смени, предизвика голема радозналост, но и разочарување кај вработените од дел од новите имиња кои се шпекулираат во медиумите.

Министерот Таравари не сакаше да открие кои директори ќе бидат назначени како што рече постапно, а на прашање на НОВА зошто толку бавно се одвиваат смените,  дали можеби постојат партиски несогласувања, одговори дека бараат најсоодветни кадри, луѓе кои ги сакаат и лекарите и пациентите.

„Нема несогласувања меѓу партнерите во коалицијата одиме полека, не брзаме, а ги консултираме и лекарите и здруженијата на пациентите“, рече Таравари.

Сепак, дел од имињата кои се појавија во јавноста предизвикаа бура од реакции во стручната јавност. Познавачите на состојбите во здравството велат дека се повторува приказната од претходната власт за дел од предложените кандидати чии имиња се вртат јавно.  За дел од нив велат дека се индиректно, роднински поврзани со луѓе од бизнисот со лекови, други дека не се доволно стручни и квалитетни, трети дека им служеле на претходниот режим, четврти дека се строго партиски кадар, некои дека се компромитирани јавно. Од друга страна министерот Таравари вели дека партиската припадност не игра улога при изборот.

„ Кои се партиски поставени? Партиската припадност е интимна работа, тие може да имаат симпатии кон една или друга политичка партија. Гледаме да ставиме луѓе што вредат“, рече Таравари.

Иако министерот рече дека нема несогласувања, НОВА сепак дознава дека внатрепартиски препукувања има за изборот на Виолета Јовановска од Клиниката за гинекологија. Таму, околу тој избор,  тензиите биле најголеми.

Катерина Ставриќ за која НОВА веќе објави дека биде назначена за директорка Клиниката за детски болести, дознаваме дека денеска прифатила да седне на директорската фотелја. Таа наводно, првично одбила бидејќи за предлогот дознала од други лица, а дури потоа и се јавиле од Министерството за здравство.

Лекарски извори, кои се декларираа дека се борат против претходниот режим,  за НОВА велат дека после оваа рашомонијада од имиња, планираат  да се повлечат од своите јавни активности или да си заминат од јавното здравство.

И покрај најавите за масовна смена на директори , Таравари денеска  ги потпиша решенијата само за четворица директори и тоа: Виктор Камнар како раководител на Клиниката за ортопедија, Наќе Гогов директор на болницата во Струмица, Илија Јовановски во болницата во Прилеп и Исмаил Бахити во Специјалната болница за белодробни заболувања во Лешок.

На ТОАРИЛУЦ  во чија состав се петте клиники за трауматологија, ортопедија, анестезија, реанимација, интензивно лекување и ургентен центар, засега останува Реџеп Селмани, кадровик од ДУИ и поренешен министер за здравство.

Таравари рече и дека се уште размислува дали да го разреши и директорот на Инфективната клиника, Звонко Миленковиќ, назначен и близок со претходната власт, со кого заедно денеска ја одржа прес-конференцијата.

Тој најави дека прироритет ќе бидат новите директори на Центрите за јавно здравје, а неделава се надева дека Владата ќе назначи нов директор на Фондот за здравство. За прв човек на здравствената каса, наводно има 11 кандидати. Со нивните имиња не се шпекулира во јавноста.

Како што НОВА веќе објави , неофицијално од свои извори Дејан Докиќ  е избор на Клиниката за пулмологија, Анѓелко Андоновски кадровик на СДСМ ќе седне во директорската фотеља во болницата за белодробни заболувања кај децата во Козле. Стојан Бајрактаров ќе биде директор на Клиниката за психијатрија, Јане Нетковски ќе директорува со Клиниката за уво нос и грло. На Клиниката за кожни болести ќе директорува Нина Цаца Биљановска, а Ирина Пановска на Клиника за хематологија.

На пластична хирургија на местото на Смиља Туџарова доаѓа Софија Пејкова, на Клиника за ендокринологијаќе биде назначен Горан Петровски кој веќе се вратил од Катар каде што работи. За нов директор на Градската општа болница „8 Септември“ ќе биде назначен Христијан Костов исто така кадровик од владеачката партија и тој ќе го замени досегашниот директор Сашо Стојчев.

Таравари најави дека планира да смени околу 50 директори во здравството.