Најмалку 32 лица се киднапирани на железничка станица во државата Едо, јужна Нигерија, соопштија властите.

Меѓу уапсените имало и персонал на станицата и патници кои чекале воз.

Безбедносните сили, помогнати од локални водичи, започнаа операција за пребарување и спасување на жртвите.

Има зголемена загриженост за нападите во земјата. Последниот инцидент се случи еден месец пред претседателските избори каде безбедноста е главно прашање во кампањата.

Извештаите велат дека во саботата голем број вооружени лица, вооружени со АК-47, пукале во воздух додека влегувале во станицата во Игубен пред да ги заробат патниците и персоналот и да ги одведат во блиската шума.

Некои од оние кои успеале да побегнат се здобиле со рани од куршуми, цитираат очевидци. Една жена со бебе, исто така, наводно побегнала и го нашла патот до соседната заедница каде што била спасена.

Киднаперите ослободиле и две деца бидејќи „се верувало дека чувствувале дека децата ќе им го забават движењето“, изјавил локален жител, цитиран од весникот „Вангард“.

Портпаролот на владата на државата Едо, Крис Оса Нехикаре, рече дека многу луѓе почнале да го користат возот бидејќи локалниот пат станал „забрането подрачје, при што се бараат огромни откупнини од семејствата на жртвите од киднапирањето“.

Случаите на киднапирања за откуп, како и вооружени напаѓачи кои се насочени кон заедници од политички причини, се во пораст во последните години во Нигерија.

Во декември, главната железничка линија што го поврзува главниот град Абуџа со северниот град Кадуна, беше во прекин девет месеци откако најмалку девет патници загинаа за време на вооружен напад на железничката линија. Многу други беа земени како заложници, а последниот беше ослободен во октомври.

Несигурноста е едно од клучните прашања во кампањата пред општите избори во Нигерија во февруари, кога ќе се избере наследник на претседателот Мухамаду Бухари.

Извор: Би-Би-Си