Проценети на 11 милиони долари: Нигерија заплени речиси пола милион таблети амфетамин

Нигериските власти запленија, речиси, пола милион таблети амфетамин сокриени во машини кои пристигнале во пристаништето во Лагос, изјави денеска претседателот на Националната агенција за спроведување на...

Ракометните кадети победија, Брестовац незадоволен: Не сме свои, играме во грч

Кадетската репрезентација на С. Македонија ја забележа првата победа на Светското ракометно првенство за играчи до 19 години во Скопје. Во меч од второто коло во групата Ц е совладана Нигерија со 37:34 (полувреме 18:16), но освен резултатот, до драстично поправање на впечатокот по неочекуваниот пораз од Аргентина на стартот не дојде. Нареден ривал на националниот тим на СП 2019 за играчи до 19 години е Бахреин (СЦ „Борис Трајковски“, петок, 20.30 ч.)

Don’t cry for us Argentina: „Гаучосите“ во осминафинале на СП (Видео)

Победничкиот гол против Нигерија за мундијалски опстанок на двократниот светски шампион беше дело на Маркус Рохо во 86. минута, откако Меси обезбеди водство за јужноамериканската селекција во 14 минута што го поништи Мозес од пенал во 51. минута. Со 2:1 и Хрватска го совлада Исланд. „Коцкестите“ во топ 16 фазата ќе играат против Данска, нареден ривал, пак, за Аргентинеците е Франција