Ограничувањето на цените на Западот на руската сурова нафта може да има катастрофално влијание врз финансиите на Владимир Путин и да ја принуди државата да усвои мерки за штедење оваа година.

Цената на референтната сурова нафта од Урал, извезена од Русија, постојано се намалува откако стапи на сила ограничувањето на 5 декември. На ова ниво, производството може да продолжи, но на ниво многу поблиску до трошоците за екстракција сериозно намалување на рускиот профит.

 

„Цената на суровата нафта Урал драстично падна во однос на Брент од почетокот на ограничувањето на Г7“, напиша Робин Брукс, главен економист во меѓународната лоби група за финансиска индустрија IIF. „Тоа е добро затоа што Путин добива помалку пари за да ја води својата војна“.

Минатата година просечната цена за рускиот репер Урал беше 76,09 долари за барел, соопшти минатата недела Министерството за финансии на земјата.

Во декември, сепак, цената падна. Во првиот месец од ограничувањето, таа падна во просек на само 50,47 долари за барел, што е за речиси една третина помалку од истиот период минатата година.

Се сеќавате колку луѓе го омаловажија ограничувањето на цената на Г7 и забраната на ЕУ за извоз на руска нафта?

Се чини дека тоа е исклучително успешна политика, која нагризува длабоко во заработката од извозот на Русија.

Што е уште полошо за Москва, суровата нафта од Урал неодамна се тргуваше за 38 долари – под прагот од 40 долари, многумина веруваат дека е цената на производството на Русија.

„Министерството за финансии потврди дека сè што е поврзано со цените на Урал не е само лошо, туку е многу лошо“, рече економистот на Цетрокредит банка, Евгениј Суворов Москва тајмс. „40 долари за барел може да бидат вистинска фискална и економска катастрофа… Кога ќе стане јасно дека 45-50 долари се нова нормала, Министерството за финансии треба да се префрли на режим на штедење оваа година“.

Европски дилеми

Една од дилемите со кои се соочува Европа е да стави крај на нејзиното потпирање на рускиот увоз, кој ги финансира воените напори на Путин, додека самата инвазија ги зголеми глобалните цени на енергијата и ја нахрани касата на Кремљ.

Ефективното нафтено ембарго наметнато од ЕУ не помогна, бидејќи се верува дека Европа увезува сурова нафта од бродови со неутрални знамиња на трети земји – или дури и знамиња на ЕУ како Грција – кои можеби тајно го измешале нивниот товар со милиони барели Руската нафта продаде и воена награда.

Со оглед на тоа што Европа ја изгладнува својата економија од вредна енергија, додека Русија ги оближува своите џебови благодарение на повисоките глобални цени, многу критичари тврдат дека западните економски санкции имаат спротивен резултат.

Внесете го ограничувањето на цените постигнато од Соединетите Американски Држави, Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Обединетото Кралство – колективно групата на нации Г7 – и Австралија.

Тој беше дизајниран да го елиминира овој дефект на санкциите со тоа што и дозволи на Русија легално да извезува нафта преку танкери или управувани или финансирани од компании од Западната алијанса – се додека тие плаќаат максимум 60 долари за барел. Поважно е тоа што доминантните поморски осигурителни компании се со седиште во Г7 и Европа, што им отежнува на третите земји да ја заобиколат оваа мерка.

Посебното ограничување на цените кое се однесува на сите рафинирани нафтени деривати стапува на сила на 5 февруари, околу три недели пред годишнината од инвазијата на Путин. Оваа граница се очекува дополнително да го оптоварува руското Министерство за финансии.

Сепак, не сите експерти се согласуваат дека ограничувањето на цената е главната причина за ненадејниот остар пад на цените на Урал.

Јанис Клуге од Германскиот институт за меѓународна и безбедносна политика тврди дека ембаргото на нафтата на ЕУ ѝ отежнува на Русија да најде доволно резерви за замена за нејзините испораки.

„Пренасочувањето на првите милион барели дневно нафта од ЕУ беше изводливо“, напиша тој, „но пренасочувањето на вториот милион барели дневно е многу потешко“.

Научете како да се движите и да изградите доверба во вашата организација со The Trust Factor, неделен билтен кој истражува што им е потребно на лидерите за да успеат. Пријавете се овде.

Путин се соочува со голем буџетски дефицит

Буџетскиот дефицит на Русија се зголеми и достигна рекордни нивоа во декември бидејќи санкциите ги погодија приходите од извозот на нафта и Путин беше принуден да потроши многу пари повеќе за неговата инвазија на Украина.

Фискалниот јаз достигна рекордни 3,9 трилиони рубљи (56 милијарди долари) минатиот месец, според пресметките на Блумберг врз основа на прелиминарните владини податоци објавени во вторникот.

Тоа го донесе недостигот за цела година на околу 3,3 трилиони рубљи, со што го смени вишокот во 11-те месеци од годината.

Министерот за финансии Антон Силуанов подоцна ја потврди цифрата за целата година, за која рече дека изнесува 2,3 отсто од бруто домашниот производ, во телевизиските коментари на владиниот состанок.

Прелиминарните податоци покажаа дека трошоците за годината се зголемени за повеќе од една третина во споредба со предвоените прогнози.

Пред Русија да ја започне својата инвазија на 24 февруари минатата година, таа беше насочена кон суфицит на државниот буџет од 1 отсто од БДП за 2022 година.

Неодамна во септември минатата година, Путин предвидуваше вишок од близу половина трилион рубли.

Државните расходи во Русија се многу сезонски, со големи скокови кои често доаѓаат на крајот на годината, што го зголемува дефицитот.

Цените на нафтата и гасот пресудни за Русија

Приходите од високите цени на извозот на нафта, гас и други стоки во првата половина помогнаа да се неутрализираат зголемените трошоци, но тој тренд сега се менува.

Цените на руската нафта паднаа откако земјите од Г7 воведоа ограничување со цел ограничување на заработката на Кремљ.

Силуанов кон крајот на минатиот месец призна дека западната ценовна граница може да го зголеми буџетскиот дефицит оваа година.

Путин планира нови даноци

Владата на Путин веќе почна да ги намалува или одложува невоените трошоци и разговара за повисоки даноци за некои големи компании за да помогне да се покрие недостатокот.

Русија беше принудена да го користи својот фонд за дождливи денови и да позајмува многу на аукциите за внатрешни долгови во последните месеци бидејќи пренасочува повеќе средства кон безбедноста и одбраната.

И покрај притисоците, фискалната позиција на Русија останува силна, благодарение на годините строги политики што доведоа до инвазијата.

Дефицитот оваа година се предвидува на 2 отсто од бруто домашниот производ, во согласност со нивото од 2022 година. Но, прогнозата за валутата се заснова на цената на нафтата од 70 долари за барел, околу 20 долари над нивото забележано во декември.

Ако цените на руската сурова нафта останат на декемвриското ниво, приходите ќе паднат за околу 2,4 трилиони рубљи, или 1,6 отсто од БДП, под целта оваа година, според Александар Исаков, економист во Bloomberg Economics.

Подготви: Соња Танеска

Извор Цивил медиа