Новинарот Немања Митровиќ го пишува следното за BBC на српски јазик:

Бидејќи наводната информација се појави во Русија дека луѓето кои примаат вакцина Спутник скоро два месеци не треба да консумираат алкохол, многумина во Србија исто така се прашуваат – дали ќе мораат да чекаат чаша ракија со ручек или кригла пиво додека имунизацијата трае?

„Никој не ми го спомна тоа кога дојдов да ја примам вакцината. Само ми рекоа да не кревам ништо тешко тој ден, без физички напор и да се одморам “, изјави Александар Лападучувиќ од Заечар за Би-Би-Си на српски јазик.

Мислењата на лекарите по ова прашање се поделени.

Некои веруваат дека треба да се воздржува од консумирање алкохол за време на вакцинацијата, други велат дека е дозволено да се пие, но во разумни, умерени количини.

Затоа, алкохолот не е целосно забранет, сепак, неговото внесување во организмот, согласни експертите, може да го намали имунолошкиот одговор на вирусот корона.

„Силна количина алкохол може да влијае на способноста на имунолошкиот систем да реагира.

„Ова не се однесува на една чаша на ден, но веројатно на некои поголеми дози, но Русите не сакаа да прецизираат што е голема, а која мала доза, па така го формулираа“, објасни Емина Милошевиќ, имунолог и доцент на Медицинскиот факултет во Белград, за БиБиСи на српски јазик.

Милошевиќ вели дека за време на вакцинацијата досега „немаше строги препораки“, освен дека не треба да се „пие прекумерно“ (пиејќи 60 грама алкохол во една прилика).

Сепак, тој додава дека дури и со РНК вакцините, поголемо количество алкохол би довело до липидни честички – честички што ја штитат РНК и дозволуваат да влезе во нашата клетка – „да се однесува поинаку“.

„Тоа е, да се ослободи РНК од нив поради алкохол“, вели лекарот.

 

Професор на Медицинскиот факултет во Белград и член на кризниот штаб, д-р Тања Јовановиќ изјави за Блиц дека ако станува збор за „алкохоличари со оштетување на црниот дроб, соодветно е да се воздржуваме од алкохол за време на периодот на имунизација“.

„Во сите други случаи, дозволена е умерена употреба на алкохол“, додаде вирусологот.

Своето мислење со своите колеги го споделува и д-р Сергеј Боjeевиќ, специјалист по патофизиологија и пулмологија, раководител на Одделот за хумана патологија на Универзитетот Сеченов во Москва, кој беше меѓу првите кој ја прими руска вакцина Спутник.

„Големи количини алкохолни пијалоци го намалуваат имунитетот и можат негативно да влијаат на производството на антитела.

„Но, не е проблем кога станува збор за помали количини, да пиете чаша или две вино на ден. Никој не го брани тоа “, рече д-р Боjeевиќ за Новости.

Сепак, тој додава дека последната препорака е оние што имаат намера да се вакцинираат, да се воздржат од пиење алкохол три дена пред и три дена по вакцинирањето.

 

Што велат вакцинираните лица?

Александар Лападуковиќ ја прими вакцината на кинеската компанија Синофарм во петокот, во Здравствениот дом во Зајечар.

Откако ја пополни апликацијата, провери со општ лекар и прими вакцина во рака што не ја пишува, тој отиде дома задоволен, но без информации дали му е забрането да консумира алкохолни пијалоци во следните денови.

„Двајца мои колеги од канцеларијата исто така беа вакцинирани, но никој не им го спомна тоа“, вели тој.

Сепак, тој одлучи дека „иако не му било кажано ништо“, тој нема да пие алкохол сè додека не добие друга доза.

„Поради епидемиолошката состојба, моментално избегнувам да гледам луѓе и немам навика да пијам, па ќе треба да издржам уште дваесет дена до втората вакцина без многу проблеми“, заклучува Александар со насмевка.

 

Алкохолот и руската вакцина

Руската вицепремиерка Татјана Голикова, задолжена за здравствена заштита, прва изјави дека пиењето може негативно да влијае на развојот на имунитетот на Ковид.

Сепак, Голикова советуваше да се „ограничи“ употребата на алкохол, што не спречи многу медиуми да го засилат овој совет со зборовите „целосна забрана“.

Според вицепремиерот, вакцинираните со руска вакцина треба да ја ограничат потрошувачката на алкохол во рок од 42 дена.

Ана Попова, раководител на Роспотребнадзор, отиде понатаму во предупредувањата.

„Ако сакаме да имаме здравје и заштитна реакција, мора да му дадеме на телото шанса да го формира. И затоа, ниту пред, ниту после, ниту наместо, ниту за време на … ништо “, – спокојно рече Попова на прашањето од радиото„ Комсомолскаја правда “.

Таа го зголеми периодот на апстиненција на 56 дена, земајќи предвид две рунди на вакцинација.

Нивото на загриженост го олесни шефот на истражувачкиот тим кој ја создаде вакцината Спутник.

„Се разбира, секоја целосна забрана за алкохол за време на вакцинацијата не доаѓа предвид.

„Тоа е само разумно ограничување на потрошувачката се додека организмот не формира сопствен имунолошки одговор на инфекцијата со вирусот корона“, изјави пред новинарите академик Александар Гинзбург, директор на Центарот Гамалеи.

Сепак, тој „топло препорача“ да се воздржува од алкохол три дена по секоја инјекција.

Лекарите и експертите интервјуирани од БиБиСи не се согласија за тоа колку биле оправдани забраните за пиење за време на периодот на вакцинација.

„Етил алкохолот обично влијае на ефикасноста на вакцинацијата во кое било време.

„Се верува дека може да влијае на производството на специфичен имунитет, антитела и клетки против соодветните антигени во вакцините“, рече Николај Криучков, имунолог и генерален директор на организацијата за договори за истражување Клиничка група за извонредност.

Тој истакна дека овој ефект не е специфично поврзан со вакцината ковид, но е типичен за други лекови за имуноформување.

Според Криучков, потребно е да се воздржите од консумирање алкохол најмалку еден месец и половина.

„Подобро е да не се користи воопшто во овој период. Но, ако го користите, тогаш за мажи – до 30 грама (чист) алкохол неделно, за жени – помалку, 25 или 27 “, додаде тој.

„Внесувањето алкохол за време на вакцинацијата не е забрането“, се спротивстави Антонина Обласова, шеф на невладината организација за колективен имунитет, која промовира вакцинација кај Русите.

Обласова нагласува дека никаде во светот нема препораки што ги ограничуваат луѓето во разумна потрошувачка на алкохол по вакцинацијата.

„Алкохолот навистина има имуносупресивно дејство и не треба да пиете многу на денот на вакцинирањето и некое време откако ќе го примите, бидејќи може, иако малку, да ја намали ефикасноста.

„Една чаша вино (на ден) нема да влијае на ништо“, објаснува Обласова.

Алкохол и други вакцини

Иако консумирањето на големи и неконтролирани количини на алкохол е штетно за здравјето воопшто, од луѓето не се бара да се воздржат од пиење умерени количини на алкохол пред вакцинацијата, вели д-р Хана Ел Сали, вонреден професор по молекуларна вирусологија и микробиологија и медицина на колеџот Бејлор и еден од националните копретседавачи на испитувањето за модерни вакцини.

„Потрошувачката на алкохол не беше оценета како променлива во големото клиничко испитување во фаза 3“, рече таа за „Хелтлајн“.

„Не очекуваме дека повремената или умерена потрошувачка на алкохол ќе има негативно влијание врз вакцината.

„И не бараме од луѓето да се воздржат од алкохол за време на периодот на вакцинација“, рече таа.

Д-р Кристофер Томпсон, вонреден професор на Катедрата за биологија на Универзитетот во Мериленд, специјализиран за имунологија и микробиологија, предупредува дека треба да се избегнува прекумерна употреба на алкохол за време на вакцинацијата.

Иако сè уште нема специфични податоци за алкохолот и вакцината за коронавирус, „повеќето од достапните податоци за тоа како алкохолот влијае на имунитетниот систем и одговорите на вакцините сугерираат дека луѓето генерално треба да избегнуваат прекумерно пиење и обилно пиење за време на вакцинацијата“, рече тој.

„Идеално, големи количини на алкохол треба да се избегнуваат најмалку една недела пред првата доза и еден месец по втората доза.

Некои студии, сепак, сугерираат дека умерено консумирање алкохол (до еден пијалок на ден за жени и до два пијалоци дневно за мажи) го подобрува одговорот на вакцините.

„Оние кои умерено уживаат во алкохол имаат тенденција да покажат подобро производство на антитела и одговор на цитотоксични (ЦД8) Т-клетки“, рече Кристофер Томпсон.

„Покрај тоа, умерената потрошувачка на алкохол може да ја зголеми количината на антивирусни цитоксини или мали хемиски транспортери кои помагаат во координирање на имунолошкиот одговор“.

Сепак, тој истакна дека истражувачите не знаат дали овие мали подобрувања се краткорочни или долгорочни.

Заклучокот, рече Томпсон, е дека за луѓето кои ретко пијат или пијат во умерени количини, нема потреба – од имунолошка перспектива – да менуваат многу од она што го прават кога ќе примат вакцина Ковид-19.

„Чаша вино или пиво не треба да го нарушува одговорот на вакцината и, всушност, може малку да го подобри одговорот на организмот“, рече тој.

 

Алкохол и вакцинација во Велика Британија

Во Обединетото Кралство, вакцините од американските компании Pfizer/Biontek и Moderna, како и домашната AstraZeneca, добија дозвола за употреба.

Професорката Шина Крукшанк од Универзитетот во Манчестер изјави дека „мора да имате имунолошки систем кој работи врвно за да имате добар одговор на вакцината, и ако пиете претходната вечер или веднаш потоа, тоа нема да ви помогне.“

Таа исто така рече дека луѓето кои примаат вакцини треба да избегнуваат алкохол затоа што со неговото консумирање го менуваат составот на микроорганизмите во цревата што можат да ја запрат инвазијата на бактерии и вируси.

Д-р Ронкс Икарија докажа во експериментот на емисијата БиБиСи Вистината за… Зајакнување на имунитетниот систем дека само три чаши вино се доволни за да се намали нивото на лимфоцити, односно бели крвни клетки кои учествуваат во борбата против инфекцијата до 50 проценти

Сепак, има и такви кои се нешто поблаги по ова прашање.

„Нема докази дека пиењето на едно пиво или чаша вино неколку дена по вакцинирањето ќе го попречи вашиот имунолошки одговор или заштитата од вакцината“, рече Вилијам Мос, извршен директор на Меѓународниот центар за пристап до вакцини на Универзитетот Џонс Хопкинс УС инсајдер.

„Кога вакво нешто е изложено на таков екстремен начин, според мое мислење, тоа всушност му штети на јавното здравје“, додаде Мос.