Фудбалерот на премиерлигашот Евертон, Енер Валенсија, по квалификацискиот натпревар за Светското првенство помеѓу Еквадор и Чиле, беше бркан од страна на полицијата за да го однесат во станица на распит поради неплатена алиментација на поранешната сопруга.

На видео кое се споделува низ медиумите во светот, се гледа како Валенсија имал друг план наместо да заврши во станица по натпреварот. Се пожали дека му се слошило и амбулантното возило го носи во соблекувалната додека полицијата го брка.

Според обвинувањата на еквадорското обвинителство, Валенсија и немал исплатено 17.000 долари на поранешната сопруга како алиментација по разводот.

Околу 10 минути пред да заврши натпреварот тој се пожали дека не се чувствува добро и со возило е однесен од теренот под окото на полициските службеници кои го чекаа натпреварот да заврши.