Арсова: Дојдов заради еден врв во Перу, но изборот беше огромен па затоа останав во Еквадор

Најпознатата македонска алпинистка, Илина Арсова која ги искачи сите највисоки врвови на седум континенти, деновиве се искачи на  еден од највисоките и најтешките за освојување во...

(Видео) Екипата на „Медена земја“ ги славеше двете номинации за „Оскар“ во Еквадор

Режисерот Љубомир Стефанов на својот Фејсбук профил објави видео запис со кинематографот Самир Љума и режисерката Тамара Котевска со нивните реакции по селекцијата на Американската Академија за вклучување на македонското остварување во две трки за ласкавото признание

Адвокатка на Асанж: Еквадор шири лаги

Џенифер Робинсон, адвокатка на уапсениот основач на „Викиликс“, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон во која...

Асанж добива еквадорски документи

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој повеќе од пет години се крие во амбасадата на Еквадор во Лондон, добил идентификациски број од јужноамериканската земја, јави ДПА....

Ленин Морено е нов претседател на Еквадор

Ленин Морено, кандидат на владејачкиот лев блок Алијанса Горда и суверена татковина (ПАИС), победи во вториот круг од претседателските избори во Еквадор, покажуваат првите официјални резултати,...