Извлекувањето на групите за баражот е закажано за 26 ноември. 

Македонската фудбалска репрезентација за првпат во својата историја ќе учествува во плејоф за едно Светско првенство, откако вечерва во Скопје го победи Исланд со 3:1 во последното коло од квалификации.

Како  славеа македонските фудбалери може да погледнете на следниот линк:

https://www.facebook.com/footballfederationofmacedonia/videos/1805221326336586/?t=19

Избраниците на селекторот Благоја Милевски во соблекувалната со песната „Земјо Македонска“ го прославија големиот успех.

Извлекувањето на групите за баражот е закажано за 26 ноември.