На некои планини во Србија денеска падна првиот снег, а на некои места се формираше и снежна покривка.

На социјалната мрежа „Instagram“ на профилот „infokop“ објавена е видео – снимка од првиот снег на Копаоник, каде денеска температурата била минус два степена.

Снег има и на Стара Планина. Во вечерните часови се очекува да престанат врнежите.

Српските метеоролози претходно најавија можни врнежи од снег на надморска височина над 1.800 метри надморска височина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by InfoKOP (@infokop)