Македонска делегација предводена од претседателот на државата Стево Пендаровски во сабота заминува во Њујорк на овогодинешната сесија на Генералното Собрание на ОН.

Заседанието синоќа го отвори Генералниот Секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Тој ги оквалификува  климатските промени и коронавирусот како закани кои не познаваат граници, кои претставуваат голем предизвик и кои создаваат поделби, јави германската новинска агенција  ДПА.

– Војната на нашата планета мора да запре. Треба да завршат и меѓусебните војни. Време е да се фокусираме на борбата против заедничкиот непријател на човештвото: пандемијата. Членовите на ова Собрание мора да зборуваат со еден глас, рече тој на синоќешното отворање.

– Се собираме во време на големи предизвици и поделби, рече Гутереш синоќа. -Предизвиците и заканите се бесконечни. Тие влијаат врз сите нас, додаде тој.

Генералниот секретар повика на борба против „заедничкиот непријател на човештвото: пандемијата“. Генералното собрание е главното тело за утврдување на политиките на ОН. Ги вклучува сите земји -членки и обезбедува форум за мултилатерални дискусии низ целиот спектар на меѓународни односи. Секоја од 193 земји-членки има еднаков глас.

Општите дебати што почнуваат следниот вторник, е кулминација на Генералното собрание. Американскиот претседател Џо Бајден е меѓу светските лидери кои ќе зборуваат оваа година. Поради пандемијата, општата дебата ќе има помалку учесници. Многу шефови на држави и влади нема да патуваат во Њујорк и наместо тоа ќе учествуваат онлајн.