Јагленосаниот труп на еден член од семејството на А.Е. (63) во куќата која целосно изгоре синоќа во Струмица на улицата „Пиринска“ број 26 сведочи за големата трагедија од пожарот кој избувнал синоќа по 20 часот.

Соседите не можат да поверуват дека се случила трагедија и дека во пожарот загинал нивен сосед.

„Беше грозно, страшно. Голем оган избувна. Пламенот се гледаше од далеку, од кај училиштето „Маршал Тито“. Дојдоа пожарникарите и соседите со полевање вода го изгаснаа пожарот. Многу, многу страшно беше“, изјави еден сосед.

Според информациите од противпожарната единица од Струмица, загинатиот во пожарот е член на семејството кое живеело во куќата и засега се непознати причините за трагедијата.

„Пожарот е пријавен во 20:16, а во гаснењето учествуваа три противпожарни возила и девет пожарникари. Пожарот е ликвидиран за еден час, но за жал во него има загинато едно лице“, информираше командирот на пожарникарите од Струмица, Александар Гудев.

Трагичниот настан го потврдија и од полицијата од Струмица. Оттаму информираа дека синоќа во 20:54 часот кај нив било пријавено дека избувнал пожар во куќа сопственост на А.Е.(63) на улица „Пиринска“ во Струмица, во која било пронајдено и едно починато лице.

Денеска околу 10 часот почна увидот од страна на јавен обвинител од Струмица и инспектор за пожари.

Повеќе информации најавуваат за подоцна откако ќе заврши увидот.