СДСМ по изборите може да коалицира само со оние субјекти кои се залагаат за принципите кои опозицијата ги промовира во изминатиов период, изјави вечерва Зоран Заев во гостувањето во емисијата „24 Анализа“, на телевизијата „24 вести“.

Лидерот на опозицијата ја отфрли можноста за коалиција со актуелната власт особено со актуелното раководство на ВМРО-ДПМНЕ.

„Со вакво ВМРО-ДПМНЕ, нема да коалицираме никогаш. Отворено и јавно велам не, зошто вакво ВМРО-ДПМНЕ не може да гарантира реформи“, порача лидерот на СДСМ.

За можна коалиција со ДУИ, Заев рече дека „отворени се сите можности“.

Кога станува збор за можно коалицирање со албанската партија во власта, ДУИ, Заев, пак, рече дека „се отворени сите можности“.

Лидерот на партијата, најави дека по изборите, тој повеќе нема да биде градоначалник на општина Струмица, затоа што ќе биде премиер.