Потпретседателот на бугарската Влада и министер за надворешни работи, Екатерина Захариева, пристигнува во дводневна посета на Србија.

Захариева имаше средби во својот македонски колега Никола Димитров, а македонскиот премиер Зоран Заев сретна со Бојко Борисов.

По средбите Борисов-Заев и отпочнувањето на кроењето на заедничкиот и според многумина историски договор за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија, како и по самитот во Трст, Италија, се случи мал самит помеѓу Србија, Бугарија и Грција во Атина каде што Бојко Борисов, Александар Вучиќ и Алексис Ципрас на претседателско ниво разговараа за перспективите на соработката помеѓу трите балкански земји.

Поврзани содржини:

 

Што содржи Договорот со Бугарија

Захариева: Бугарија го признава македонскиот јазик

Фрчкоски, Спасов и Арсовски за НОВА- за средбата Ципрас-Борисов- Вучиќ