Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека напорите на Кремљ да ја преземе огромната нуклеарна централа се „терор без преседан“ и повторно повика НАТО да спроведе зона на забранети летови над неговата земја велејќи дека „потребно е итно затворање на небото над Украина“.

Руските сили сега ја „окупираа“ нуклеарната централа Запорожје во Украина. Претходно во објектот избувна пожар, соопштија украинските нуклеарни власти. Пожарот предизвика страв од несреќа.

Руските тенкови знаеја дека пукаат со директен оган кон станицата“, рече Зеленски.

Зеленски повлече паралели со катастрофата во нуклеарната централа во Чернобил во 1986 година, најлошата нуклеарна несреќа во светот досега, но нема индикации дека некој од реакторите во Запорожје бил погоден од гранатирањето.

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) претходно повика на прекин на борбите околу објектот, но рече дека украинските власти пријавиле дека нивото на радијација во позадина е нормално и дека пожарот не ја зафатил „суштинската“ опрема.

Соединетите Американски Држави претходно ја отфрлија можноста за употреба на војници за создавање зона на забранети летови. Таквиот потег би можел да ги стави американските сили во директна борба со Русија.