Вчера (30 септември) околу 15 часот и 30 минути, Н.Ј.(56) од Неготино-Полошко во СВР Тетово пријавил дека претходниот ден околу 21 часот во гостиварска Топлица бил физички нападнат од неговиот зет С.Р.(23) и од уште едно лице од
гостиварски Добридол. Случајот целосно е расчистен и документиран и против С.Р. ќе следува соодветен поднесок по Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, информираат од СВР Тетово.

На 29 септември годинава околу 14 часот и 30 минути, полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар го
лишиле од слобода 28-годишниот Х.А. од гостиварско Форино, кој претходниот ден околу 16 часот во Добридол физички нападнал 25-годишна жителка од
ова село, со која порано бил во љубовна врска. Против Х.А. е изготвен соодветен
поднесок, со кој бил изведен пред судија на претходна постапка на Основниот суд Гостивар и на кого му се определени мерки на претпазливост.