Најмалку 19 лица се повредени во серијата експлозии кои денеска настанаа во индустриски комплекс во градот Поличка во Северна Моравија, на североистокот од Чешка.

Како што изјави портпаролот на противпожарната служба Алеш Черногорски, меѓу ранетите има и пожарникари. Од 19-те повредени, тројца се здобиле со тешки повреди,

Пожарот е локализиран во неговиот епицентар засега нема закана од проширување на огнот.

Во справување со огнот биле ангажирани 13 противпожарни бригади.

Првата експлозија во фабриката одекнала околу 11 часот по локално време, а потоа следувале уште неколку детонации, кои ги оневозможиле спасителите веднаш да дејствуваат на самото место.