Градоначалникот на Отава Џим Вотсон прогласи вонредна состојба поради десетдневните протести на камионџиите кои блокираа голем дел од канадската престолнина.

„Одлуката зборува за „сериозната опасност и закана за безбедноста и безбедноста на населението“ од протестите и ја нагласува потребата од поддршка од други нивоа и надлежност на власта“, се вели во соопштението на градоначалникот.

Вотсон, кој претходно се пожали дека бројот на демонстранти е поголем од бројот на полицајци и дека ја контролираат ситуацијата, не даде детали за тоа какви мерки може да се воведат, пренесува „Ројтерс“.