Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничниот премин„ Табановце“, времето на чекање за излез од државата е околу 45 до 60 минути, додека на останатите гранични премини, нема подолго задржување за влез и излез од државата, информираат од АМСМ.

Сообраќајот на државните патишта, информираат од АМСМ, се одвива непречено по наместа влажни коловози.