Претседателот Џо Бајден одржа божиќно обраќање од Белата куќа, посакувајќи на се поподелената Америка „нов почеток“, вклучително и чистење на „отровот што ја зарази нашата политика и нè сврте едни против други“.

Демократскиот лидер неодамна зазеде поагресивен став против опозициските републиканци, но за Божиќ неговата празнична порака се фокусираше на темите за помирување и единство. „Се надевам дека оваа божиќна сезона ќе одвоиме неколку моменти на тивко размислување, ќе ја најдеме таа тишина… во срцето на Божиќ и навистина ќе се погледнеме еден со друг“, рече Бајден од празничната Бела куќа украсена со дрвја, венци и бели светла. . „Не како демократите или републиканците. Не како членови на црвениот тим или синиот тим. И како што сме навистина, сограѓани Американци, сограѓани кои треба да се третираат со достоинство и почит“.

80-годишниот претседател често зборуваше на почетокот на неговиот мандат за потребата од помирување среде раздорот што остана од претседателствувањето на Доналд Трамп. Навраќајќи се на оваа тема, жестокиот католик Бајден испрати порака на емпатија и смиреност. „Никој никогаш не може да знае низ што поминува некој друг, што навистина се случува во нивниот живот“, рече Бајден додека ги повика Американците да „шират љубезност“ овој Божиќ.

Пред 50 години Бајден ги загуби својата прва сопруга и малата ќерка во сообраќајна несреќа непосредно пред Божиќ. Тој ги потсети Американците дека освен радост, „Божиќ може да биде време на голема болка и ужасна осаменост“.

Претседателот неодамна имаше законодавни успеси, како и среднорочни избори кои за демократите испаднаа подобри отколку што се предвидуваше. Се очекува тој да ја донесе долгоочекуваната одлука на почетокот на новата година дали повторно да се кандидира за претседател во 2024 година, откако со семејството ќе разговара за својата иднина за време на празниците.

Извор: АФП