На вториот круг од локалните избори кои ќе се одржат на 31 октомври, БЕСА и Алијанса за Албанците ќе се поддржат меѓусебно. БЕСА своите гласови ќе ги даде на Алијанса во општините каде што немаат кандидат – или обратно.

Движењето БЕСА ги повика своите гласачи во вториот круг од локалните избори да ги поддржат кандидатите на Алијанса за Албанците и побара и оваа партија реципрочно да возврати на вториот круг од изборите кои ќе се одржат на 31 октомври. Но, БЕСА не очекува поддршка од коалиционата партија на Алијанса за Албанците, политичката партија Алтернатива, која беше формирана по внатрепартискиот раскол во БЕСА и крилото предводено од Африм Гаши одлучи да формира нова партија.

Од БЕСА велат дека главната цел е да се поразат ДУИ и ДПА, па се надеваат на опозициските гласови во Тетово и Желино, а за возврат ги повика своите членови и симпатизери да гласаат а кандидатите на Алијанса, кои останаа во трката во неколку општини, како што се Гостивар, Струга, Дебар…

Ист повик стаса и од Алијанса за Албанците. Оваа партија ја потврди меѓусебната поддршка за кандидатите за градоначалници на БЕСА. Од Алијанса ги повикаа своите членови и симпатизери да гласаат за Билал Касами во Тетово и за Блерим Сејдиу во Желино.

Тетово на 31 октомври ќе биде во фокусот на јавност за тоа кој ќе го води овој град во наредните четири години. За градоначалничката фотелја гласови бараат лидерот на БЕСА, Касами и актуелната градоначалничка на Општината, Теута Арифи од ДУИ.