Холанѓанецот Макс Верстапен (Ред Бул), бидејќи стартуваше од пол – позицијата за Големата награда (ГН) на Белгија, откако забележа одличен резултат на вчерашните квалификации, денеска го подигна пехарот. Дождот не дозволи да се создадат услови на пистата СПА – Франкошамп за трка, па иако имаше обид со два церемонијални круга со безбедносно возило натпревар сепак да има, на крај организаторите решија да се пресликаат резултатите од квалификациите.

Па така, Британецот Џорџ Расел (Вилијамс) заврши на втората позиција, а трет на подиумот застана неговиот сонародник, актуелниот светски првак Луис Хамилтон.

Стартот на трката во Формула 1 за Големата награда на Белгија попладнево беше двапати одложена поради лошите временски услови. Почетокот беше предвиден за 15 часот, но слабата видливост на патеката ги принудија организатори на одложување, а во 19 часот единствено беа потврдени резултатите од квалификациите. Сепак, оваа трка нема да го има истиот удел во генералниот пласман, бидејќи натпреварувачите добија единствено по половина бодови.