Антикорупционерите чекаат документи од ревизијата за финансиски извештаи на Милчо Манчевски

Комисијата за спречување корупција чека извештај од Државниот завод за ревизија за да одлучи дали има основ за продолжување на постапката за утврдување на можни злоупотреби...

Нема најава за присуство на бугарска делегација, Ковачевски повика Делчев да се чествува мирно и достоинствено

Владата не добила најава дека делегација од Бугарија ќе присуствува утре на одбележувањето 151 година од раѓањето на Гоце Делчев, соопшти премиерот Димитар Ковачевски кој апелираше...

Платформа за родова еднаквост: Мора да има забрана за вршење на лекарска дејност за гинекологот Асани

Условната казна за струшкиот гинеколог кој со години работел „на црно“ покажува дека здравјето на жените во земјава не вреди ни „пет пари“. Соучесници се сите...

Клубот за бугарско-македонско пријателство повика на итно смирување на односите меѓу двете земји

Клубот за бугарско-македонско пријателство упати повик во врска со, како што наведуваат, засилените обиди за минирање на односите меѓу двете земји во пресрет на одбележувањето на...

Гробот на Гоце Делчев

Засилени безбедносни мерки во пресрет на чествувањето на раѓањето на Гоце Делчев

Според најавите, почит на великанот на македонската револуционерна борба ќе оддадат претседателот Стево Пендаровски, владина делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски. По повод 151-годишнина од раѓањето...

Второобвинетиот Гочев призна вина, продлжува судењето за Димова за злоупотреби на штета на Европската заедница

Судењето за случајот со „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „измама“ на штета на средства на Европската заедница продолжува на 3 март. На почетокот на...