Папајоану: Целосната интеграција на Западен Балкан во ЕУ останува стратешка цел

Стратешка цел останува целосна интеграција на Западен Балкан во Европската Унија, истакна портпаролот на Министерството за надворешни работи на Грција Александрос Папајоану на денешниот редовен брифинг...

По преброени над 50% од гласачките ливчиња, во Косово избрани 19 градоначалници уште во прв круг-нема ниту еден од Самоопределување

По преброени повеќе од половина од гласачките ливчиња, резултатите укажуваат дека во Косово се избрани градоначалници на 19 општини уште во првиот круг, пишува Коссев. Од...

ЦИК: 42,85% е излезноста за локалните избори на Косово, најголем број гласачи имало во српските средини

Според најновите податоци на Централна изборна комисија (ЦИК) на денешните локални избори гласале 42, 85 проценти од граѓаните со право на глас, а најголема излезност е...