Руското Министерство за одбрана соопшти дека 1.730 борци се предале од Азовстал од понеделникот. Тоа вклучува уште 771 кои се предале, велат тие, во последните 24 часа. 80 од нив беа ранети. Руското Министерство за одбрана вели дека „оние на кои им треба стационарно лекување добиваат помош во медицинските установи“ во Новоазовск и Доњецк.

Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) издаде соопштение во кое се вели дека „МКЦК започна во вторник, на 17 мај да ги регистрира борците што ја напуштаат фабриката Азовстал, вклучувајќи ги и ранетите. Процесот на регистрација што го олесни МКЦК вклучува пополнување на формулар со лични податоци како име, датум на раѓање и најблизок роднина. Оваа информација му овозможува да се следат оние кои се заробени и да им се помогне да останат во контакт со нивните семејства“.

Руската новинска агенција Тас го цитираше Денис Пушилин, шеф на самопрогласената Народна Република Доњецк, кој рече дека повеќе од половина од украинските борци кои биле во фабриката за челик Азовстал во Мариупол, сега ја напуштиле фабриката.

Регионалниот гувернер на Курск, Роман Старовој, објави детали за нападот врз селото Тјоткино во Русија за кој се тврди дека е убиено едно лице и оштетени се куќи и фабрики.

Серхи Хаидаи, гувернерот на Украина на Луганск, изјави дека во текот на ноќта „Русите користеле авиони за уништување цивилни објекти во областите на населбите Лоскутивка, Катеринивка и Орихове“. Тој, исто така, тврди дека „шеснаесет непријателски напади биле одбиени минатата ноќ во Луганск и Доњецк“.

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство тврди дека рускиот генерал-полковник Серхиј Кисел е суспендиран поради неуспехот да го заземе Харков, а вицеадмиралот Игор Осипов е суспендиран од командувањето на Црноморската флота. Многу функционери вклучени во инвазијата на Украина, најверојатно, ќе бидат сè повеќе одвлечени од напорите да се избегне лична вина за оперативните уназадувања на Русија“.

Во Киев продолжува судењето на 21-годишниот Вадим Шишимарин. Тој е командант на руски тенк обвинет за убиство на 62-годишен цивил додека се возел со својот велосипед по селскиот пат. Шишимарин се изјасни за виновен.

Финската премиерка Сана Марин изјави во интервју за италијански весник дека не очекува НАТО да отвори постојана база или да лоцира нуклеарно оружје на финска територија. „Ова прашање не е на дневен ред“, изјави таа за Corriere della Sera.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки изјави дека неговата нација ќе ги брани Шведска и Финска доколку бидат нападнати дури и пред да се приклучат на НАТО.

Италијанскиот премиер Марио Драги повика на итен прекин на огнот во Украина за да може да започнат сериозни преговори за ставање крај на војната. Драги рече дека е важно да се одржи притисокот врз Русија преку економски санкции „бидејќи мора да ја доведеме Москва на преговарачка маса“.

Министрите за финансии на Г7 ќе се состанат во Германија, надевајќи се дека ќе го допрецизираат планот за зајакнување на украинската економија опустошена од војната. Секретарот за финансии на Соединетите држави Џенет Јелен пред состанокот во Кенигсвинтер рече дека она што беше договорено досега „не е доволно“ и ги повика американските партнери „да се придружат во зголемувањето на нивната финансиска поддршка“.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предупреди дека недостигот на храна поттикнат од војната во Украина може да предизвика „неухранетост и  масовен глад, во криза која може да трае со години“ низ целиот свет.

Руските „Аерофлот“, „Урал ерлајнс“ и „Россија ерлајнс“ се цел на нови санкции за да се спречат да ги продаваат местата за слетување на аеродромите.
Американската амбасада во Киев повторно е отворена по затворањето на почетокот на војната пред речиси три месеци. Персоналот на церемонијата во  го постави знамето со ѕвездички на јарболот пред амбасадата.

Одделот за надворешни работи на Швајцарија објави дека повторно ќе ја отвори својата амбасада во Киев.