Денот на победата за првпат помина без воените авиони на небото на Црвениот плоштад во Москва. Планираните воздушни шоуа за Денот на победата беа откажани на локации низ Русија, вклучувајќи ги Москва, Санкт Петербург и јужниот град Ростов на Дон, објави руската државна новинска агенција ТАСС.

Одлуката ги зачуди странските воени аналитичари кои ја следеа парадата на Денот на победата во Москва. На парадата се очекуваше да бидат прикажани 77 авиони со лет над Црвениот плоштад во главниот град, вклучително и осум ловци МиГ-29 кои летаат во формација „З“ за да покажат поддршка за руските трупи кои се борат во Украина.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека аеромитингот во Москва е откажан поради временските услови, јави државната новинска агенција РИА Новости. Во Самара, Калининград и Мурманск беа откажани и авијациски изложби, напиша ТАСС.

Единствената воздушна парада планирана на југот на Русија, која требаше да се одржи во градот Ростов на Дон, не се одржа, соопшти ТАСС, повикувајќи се на прес-службата на Јужниот воен округ.