Пратеникот од ДУИ Талат Џафери и најсериозен кандидат за нов собраниски спикер, во синоќешнити гостување во ТВ21 упати повик до претседателот Ѓорѓе Иванов да прогласи воена состојба.

Џафери рече дека неговиот повик доаѓа доколку одлуката на Претседателот се базира на членовите 122 и 123 од Уставот, но како што вели тој, Иванов нема кому да прогласи таква ситуација.

„Иванов знае дека тоа никому не му оди во прилог и знае дека нема на кого да му објави војна“, рече Џафери.

Талат Џафери е најсериозен кандидат за првата фотелја во Собранието, имајќи ја поддршката од СДСМ и коалицијата.

Оваа негова изјава се должи на се позачестените шпекулации во јавноста дека доколку парламентарното мнозинство избере нов спикер а со тоа започне и процес за формирање нова влада, Иванов ќе прогласи воена состојба и обид за пуч, а ќе апси од базите во „Јасен“, како што пиша неодамна Фокус.