Иванов демантира дека планирал да прогласи воена состојба на 27 април

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги отфрли како небулозни тврдењата дека вечерта на 27 април наводно подготвувал прогласување воена состојба. Одговорајќи на новинарски прашања по доделувањето на...

Провокација или агресија:Што ги предизвика тензиите меѓу Москва и Киев

Руската Федерална безбедносна служба (ФСБ) соопшти дека еден од притворените украински морнари признал дека пловењето на украинските бродови преку Керченскиот Теснец било провокација. – Радио барањето...