Илиев: Ако Кривичен суд не ја поништи аболицијата, хаосот ќе продолжи

Собранието е на добар пат да донесе автентично толкување на спорниот член 11 од Законот за помилување. Тоа може да претставува одредена насока, која Уставниот суд во никој случај не е обврзан да ја следи

За Велигден: Заев во Струмица, Иванов во Охрид, Пендаровски во Галичник, Мицкоски и Сиљановска во Скопје

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со своето семејство го дочека Христовото воскресение во црквата „Свети Григориј Палама и Димитриј“ во Струмица....

Случај Мечкин Камен: Зад ширењето омраза се крие желбата за амнестија

Од МВР соопштија дека за прославата на Илинден биле ангажирани 180 припадници на униформираната полиција, 70 полициски службеници во цивилна облека, 120 припадници на Одделот за специјални полициски операции и 10 полициски службеници од Одделот за заштита на одредени личности и објекти. Дополнително, за обезбедување на внатрешниот параметар на патеката по која се движеа делегациите биле ангажирани и припадници на Посебните единици на полицијата од кои 30 во цивилна облека, а 10 во полициска униформа

Иванов: Фер пристап кон Македонија за отпочнување на преговорите со ЕУ

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, соопшти дека на денешната средба со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, се разговарало за актуелната политичка...

Претседателот Иванов упати божиќна честитка до поглаварот на МПЦ

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан и до сите...