Министерството за здравство (МЗ), согласно податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), информира дека во последните 24 часа се регистрирани 454 нови случаи на ковид-19 во државата, починале 14 пациенти, додека 236 оздравеле.
Новите 454 случаи се регистрирани преку 3.019 тестови и тоа во Скопје – 187, во Битола – 37, во Прилеп – 32, во Куманово – 30, во Штип – 29, во Кавадарци – 25, во Велес и во Тетово – по 17, во Охрид – 12, во Кочани и во Пробиштип – по 9, во Крива Паланка и во Ресен – по 7, во Неготино – 5, во Свети Николе – 4, во Богданци, во Гевгелија, во Делчево, во Демир Хисар, во Струга и во Струмица – по 3, во Берово и во Кичево – по 2, во Виница, во Гостивар, во Дојран, во Македонски Брод и во Пехчево – по 1.
Регистрирани сe 236 оздравени пациент од Скопје – 98, од Куманово – 23, од Штип – 17, од Велес – 16, од Кавадарци – 14, од Битола – 12, од Прилеп – 10, од Радовиш – седум, од Кочани и од Пробиштип – по шест, од Ресен и од Берово – по четворица, од Свети Николе, од Струмица, од Делчево, од Демир Хисар, од Виница, од Пехчево и од Кратово – по двајца и од Гевгелија, од Богданци, од Кичево, од Гостивар и од Крушево – по еден.
Во текот на изминатите 24 часа се регистрирани 14 починати лица – шест од Скопје (52 год., 53 год., 66 год., 77 год., 80 год. и 87 год.), две од Велес (57 год. и 85 год.) и по едно од Кочани (62 год.), од Битола (71 год.), од Куманово (73 год.), од Струмица (73 год.), од Кратово (77 год.) и од Кавадарци (79 год.) – сите во болнички услови.
Дополнително, согласно Регистарот на починати лица со дијагноза ковид-19 од „Мој Термин“ е пријавено уште едно починато лица со датум на смрт од 31.10.2021. Регистрираното починато лице е од Скопје на возраст од 76 години.
Направени се 3.019 тестови преку ИЈЗ – 190, преку ЦЈЗ Скопје – 58, преку ЦЈЗ Битола – 89, преку ЦЈЗ Прилеп – 48, преку ЦЈЗ Тетово – 62, преку ЦЈЗ Куманово – 55, преку Институт за микробиологија – 296, преку Клиника „Жан Митрев“ (Филип Втори) – 59, преку „Авицена“ – 114, преку „Биотек“ – 133, преку „Систина“ – 54, преку лабораторија „Лаор“ – 140, преку „Синлаб“ – 6, преку „Плодност“ – 61, преку „Генеа“ – 6, преку „Никоб лаб“ – 205, преку ВФВ Медикал – 30, преку „Ели Медика“ – 29, преку „Ројал Медика“ – 23, преку Спектра-ММ – 2, преку „Рапид Лаб“ – 4 и преку ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.355.
Досега во земјата се направени вкупно 1.407.769 милиони тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 206.077, бројот на оздравени пациенти е 190.806, на починати е 7.232, а бројот на активни случаи изнесува 8.039.
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје – 90.126, активни – 3.738
Куманово – 12.495, активни – 429
Тетово – 11.130, активни – 200
Прилеп – 9.682, активни – 387
Гостивар – 8.022, активни – 35
Битола – 7.770, активни – 489
Велес – 6.967, активни – 368
Кавадарци – 6.485, активни – 334
Штип – 6.327, активни – 271
Охрид – 6.224, активни – 213
Струмица – 5.942, активни – 100
Кичево – 4.159, активни – 114
Струга – 3.853, активни – 47
Кочани – 3.700, активни – 227
Гевгелија – 2.623, активни – 122
Неготино – 2.446, активни – 89
Свети Николе – 2.049, активни – 85
Крива Паланка – 1.734, активни – 178
Радовиш – 1.632, активни – 63
Ресен – 1.614, активни – 60
Дебар – 1.453, активни – 3
Берово – 1.291, активни – 61
Делчево – 1.214, активни – 76
Виница – 1.104, активни – 38
Пробиштип – 1.068, активни – 74
Валандово – 868, активни – 24
Кратово – 678, активни – 46
Богданци – 600, активни – 24
Крушево – 561, активни – 24
Демир Хисар – 517, активни – 53
Македонски Брод – 482, активни – 7
Демир Капија – 410, активни – 1
Македонска Каменица – 374, активни – 48
Пехчево – 325, активни – 3
Дојран – 152, активни – 8