Позната украинска докторка ги снимила настаните во Мариупол на мемориска картичка не поголема од ноктот, а картичката била прошверцувана надвор од градот во тампон. Сега е во руски раце во време кога Мариупол е на работ да падне. Јулија Пајевска во Украина е позната како Таира, а прекарот го добила по ликот што го избрала во популарната игра World of Warcraft, пишува АП, пренесува Индекс.

Таа снимила 256 гигабајти видео снимки со натчовечките напори на нејзиниот тим во текот на две недели во Мариупол. Шокантната снимка му била дадена на тимот на Асошиетед прес, на последниот меѓународен новинар во Мариупол кој шверцувал надвор од тампонот. Новинарите на агенцијата АП пристигнаа во Мариупол рано наутро на 24 февруари, а го напуштија на 15 март. Руските војници ги заробија Таиру и нејзиниот возач на 16 март.

Русите ја прикажаа како Азовка

Таа беше прикажана како соработник на националистичкиот баталјон Азов. АП не најде докази дека Пајевска некогаш и на кој било начин била поврзана со Азов. Воената болница во која таа работеше беше поставена како точка за евакуација на повредените Украинци и не беше поврзана со баталјонот Азов, чии членови со недели ја бранеа фабриката за челик Азовстал во Мариупол.

На снимката се гледа дека таа се обидела да спаси ранети руски војници и украински цивили, пишува АП. На видеото од 10 март се гледа како украински војник грубо извлекува двајца руски војници од амбулантно возило. Едниот е во инвалидска количка, другиот е на колена и рацете му се врзани зад грб и ногата му е повредена. Очите им се покриени со зимски капи, а на рацете имаат бели пруги.

Еден украински војник пцуе друг. „Смири се, смири се“, му вели Таира. „Дали ќе ги третирате Русите? праша една жена. „Нема да бидат толку љубезни со нас“, одговори Таира. „Меѓутоа, не можам поинаку. Тие се воени заробеници“, рече Таира, која моментално е во заробеништво во Русија.

Од почетокот на руската инвазија на Украина, стотици истакнати Украинци се киднапирани или заробени. Меѓу нив има локални функционери, новинари, активисти за човекови права… Набљудувачката мисија на ОН за човекови права во Украина (HRMMU) изброи 204 случаи на присилно исчезнување. Тие велат дека е можно некои од жртвите на киднапирањето да биле мачени, а петмина подоцна биле пронајдени мртви.

Канцеларијата на Народниот правобранител на Украина наведува дека добила извештаи во кои се наведува дека илјадници Украинци исчезнале до крајот на април и дека најверојатно 528 се заробени. И покрај Женевската конвенција која забранува Русија да напаѓа лекари и болници, таа сепак го прави тоа. Светската здравствена организација (СЗО) потврди дека Русија извршила над 100 напади врз здравствените установи и персоналот за време на инвазијата на Украина, и рече дека бројот веројатно ќе расте.

Неодамна, руски војници извлекоа жена од конвојот што го напушта Мариупол на 8 мај и ја обвинија дека се однесувала лошо кон украинските борци. Потоа ја принудиле да избере: дали сака таа и нејзината 4-годишна ќерка да одат со нив на непозната локација или девојчето да го продолжи патувањето до територијата под контрола на Украина. Мајката и ќерката на крајот биле разделени, а девојчето, според официјални лица на ОН, подоцна пристигнало во Запорожје, Украина.

„Ова не е за спасување на една одредена жена“, рече Олександра Чудна, докторка која волонтираше со Таира во 2014 година. „Таира ќе ги претставува жените и лекарите кои заминаа на бојното поле. Ситуацијата на Таира добива сосема ново значење во време кога последните бранители на Мариупол се евакуирани на руска територија, во она што Русија го нарекува масовно предавање, а Украина завршена мисија за одбрана на градот.

Русија тврди дека повеќе од 1.700 украински борци се предале оваа недела во Мариупол, привлекувајќи ново внимание на третманот на затворениците. Украина изрази надеж дека борците ќе бидат разменети за руски воени заробеници, но руски функционер без докази изјави дека не треба да се разменуваат, туку треба да им се суди. Украинската влада соопшти дека се обидела да го додаде името на Таира на списокот за размена на затвореници пред неколку недели.

Русија негира дека ја заробила

Меѓутоа, Русија негира дека ја фатила и покрај нејзините појавувања на телевизиските канали во сепаратистичката област Доњецк во Украина и на руската мрежа НТВ, со лисици на рацете и модринки на лицето. Украинската влада одби да одговори на барањето на АП.

Таира (52) е позната во Украина како спортска ѕвезда и тренер на доброволни медицински сили во земјата“, пишува АП.

Таира го снимаше своето секојдневие од 6 февруари до 10 март. Таа со еднаква ревност пристапи кон лекувањето на децата и ранетите војници. На првиот ден од руската инвазија на Украина, таа го снимила нејзиниот обид да залечи отворена рана на главата на еден украински војник. Два дена подоцна, таа му наредила на колегата да го завитка повредениот млад руски војник во ќебе. „Покријте го затоа што се тресе“, рече таа и му се обрати на ранетиот со „сонце“.

Така им се обратила на бројните војници кои минувале низ нејзините раце. После тоа Русинот ја запрашал: „зошто ти се грижиш за мене“, „ние ги третираме сите подеднакво“, одговори Таира. Подоцна истиот ден таа лекувала две деца, брат и сестра кои биле тешко повредени во пукање на контролен пункт. Нивните родители починале. Таира го молела момчето „да остане со неа“, но не успеала. Тој почина.