Републиканецот, Доналд Трамп точно напладне по американско време ја положи заклетвата и официјално стана 45 тиот станар на Белата куќа.

„Драги мои Американци и граѓани на светот, ви благодарам“, рече Трамп.

„Ќе ја трансферираме моќта од Вашингтон, назад кон вас, луѓето“, изјави Трамп по давањето заклетва.

Трамп му се заблагодари на, како што рече, прекрасниот Обама.

На заклетвата на Трамп присуствуваа повеќе негови претходници, но не и странски државници. На овој чин присустваа  Бил Клинтон, Џорџ Буш и Џими Картер, како и неговиот противкандидат на изборите, Хилари Клинтон.

Сепак, 68 члена на претставничкиот дом од редот на демократите одлучија да не присуствуваат на инаугурацијата. Според нив, Трамп не е легитимен претседател бидејќи Русија влијаела на резултатите на изборите.

Говорот на новиот американски претседател во живо на следниов линк.