Курц положи заклетва и повторно е во пратеничка клупа: Не сум робот, ниту канцелар во сенка

Доскорешниот канцелар и шеф на Народната партија (ОВП), Себастијан Курц денеска положи заклетва во австрискиот парламентот и на тој начин повторно стана пратеник. Тој во саботата...

Подносителите на листи најдоцна до 23 септември ќе потпишат Кодекс за фер и демократски избори

Овластените претставници на сите политички партии, односно подносителите на листи за локалните избори најдоцна до 23 септември на централно ниво ќе потпишат Кодекс за фер и...

Шпанија доби седми премиер по Франко: Педро Санчез положи заклетва

За лидерот на шпанските социјалисти гласаа 180 пратеници во Парламентот, 169 беа против и еден воздржан. Свечениот чин се случи во палатата Сарсуела во Мадрид на ден по барањето за гласање на недоверба на неговиот претходник Маријано Рaхoj по тешките обвинувања и пресуди за корупција во Конзервативната народна партија на Шпанија