Луис Хамилтон си обезбеди пол-позиција и во трката за ГН на Велика Британија, негова 67 во кариерата. Британецот го извозе најбрзиот круг (1:26,600 инути) на патеката во Силверстон за утрешното гранпри и се доближи на само еден старт од првото место до Михаел Шумахер (Германецот поведе 68 трки во Формула 1 шампионатите).

Од првиот ред ќе тргне и Кими Раиконен, а неговиот клупски колега и лидер во генералниот пласман, Себастијан Фетел оствари трет резултат во квалификациите. Рамо до рамо со него ќе биде Макс Ферстапен од Ред Бул. Валтери Ботас го имаше четвртиот круг по вредност попладнево, но доби казна поради смена на менувачот и Финецот ќе почне од деветтата позиција.

Трката за ГН на Велика Британија е утре попладне во 14 часот по средноевропско време.