Мерцедес пред Ферари: Ботас и Хамилтон пред Фетел и Раиконен во Сочи

Финецот Валтери Ботас го извозе најбрзиот круг во квалифиакциите за ГН на Русија (1:31:387 минути), десно од него во првиот стартен ред ќе биде клупскиот колега Луис Хамилтон кој забележа 0,145 стотинки послабо време. Трката е утре попладне од 13.10 часот

Формула 1: Хамилтон до 68 пол-позиција за израмнување со Шумахер

Британецот, попладнево на патеката „Спа Франкошампс“, ја обезбеди 68. во кариерата колку што имаше и германскиот пилот пред стравичната несреќа што ја доживеа за време на скијање во Мерибел, рисорт на француските Алпи. Трката за ГН на Белгија е утре од 14 часот

Формула 1: Хамилтон ќе поведе и во Силверстон

Британецот го извозе најбрзиот круг (1:26,600 инути) во квалификациите за утрешното гранпри и се доближи на само еден старт од првото место до Михаел Шумахер (Германецот поведе 68 трки во Формула 1 шампионатите). Трката за ГН на В. Британија е утре со почеток во 14 часот

Формула 1: Првата пол-позиција во сезоната за Луис Хамилтон

Трикратниот светски првак по шести пат во низа ќе стартува од врвот на колоната на патеката „Алберт парк“ во Мелбурн по најбрзиот круг (1:22,188 минути) што го извозе во квалификациите. Од првиот ред, покрај него, ќе тргне и ривалот Себастијан Фетел