Најбрз на домашен терен во Силверстон: ГН на В. Британија за Луис Хамилтон

Лидерот во генералниот пласман до седмата победа во сезоната стигна со време од 1:21:08.452 часа, втор резултат оствари неговиот клупски колега, Валтери Ботас (+24.928 сек.), за место на подиумот се избори и Шарл Леклер од Ферари (+30.117 сек.)

Хамилтон по триумфот во Силверстон: Сакаме титула, но крајот е далеку

Британецот по петти пат славеше на британското гранпри, вкупно 57. пат во кариерата, за израмнување на рекордот на Алан Прост во Ф1 трките на Островот. Фетел поради проблеми со пневматици заврпи како седми и остана лидер во генералниот пласман со само бод повеќе од ривалот од Мерцедес. Второто место го освои Ботас, трет беше Раиконен. Наредната трка ќе се вози на 30 јули на патеката „Хунгароринг“ за ГН на Унгарија

Формула 1: Хамилтон ќе поведе и во Силверстон

Британецот го извозе најбрзиот круг (1:26,600 инути) во квалификациите за утрешното гранпри и се доближи на само еден старт од првото место до Михаел Шумахер (Германецот поведе 68 трки во Формула 1 шампионатите). Трката за ГН на В. Британија е утре со почеток во 14 часот