Иако тимот на Мерцедес тврдеше дека нивните возачи се аутсајдери на Големата награда на Сингапур, сепак, Луис Хамилтон обезбеди нова пол позиција на денешните квалификации за утрешната трка во Формула 1 шампионатот пред главниот конкурент за титулата, Себастијан Фетел.

Германецот оствари трето време додека Макс Верстапен ја зазеде втората позиција за неизвеност и возбуда на стартот на трката поради агресивниот стил на возење на Холанѓанецот.

По Фетел се најде вториот возач на „Мерцедес“, Валтери Ботас, по што следат Раиконен од „Ферари“ и Рикардо од „Ред Бул“.

Во Топ 10 влегоа и Серхио Перез (Форс Индија), Ромaн Грожан (Хас), Естебан Окон (Форс Индија) и Нико Хулкенберг (Рено).