Патниците се живи и здрави: За три минути изгоре мерцедесот на Стопанската комора за енергетика

„Патниците се живи здрави“ е пораката од Стопанската комора за енергетика на Македонија по синоќешната експлозиија на возилото „мерцедес Ц200“ во кој бил претседателот Ѓорѓи Манасков...

Најбрз на домашен терен во Силверстон: ГН на В. Британија за Луис Хамилтон

Лидерот во генералниот пласман до седмата победа во сезоната стигна со време од 1:21:08.452 часа, втор резултат оствари неговиот клупски колега, Валтери Ботас (+24.928 сек.), за место на подиумот се избори и Шарл Леклер од Ферари (+30.117 сек.)

Не победи Мерцедес ама не победи ниту Ферари: Австриското Ф1 гранпри за Макс Ферстапен

Холандскиот пилот на Ред Бул Хонда победи во трката за ГН на Австрија, но иако имаше најбрзо време и мина прв низ целта, сепак, мораше да ја одложи прославата поради жалбата за инцидентот со Шарл Леклер. По тричасовни проверки на ситуацијата е донесен заклучок дека нема вина ниту кај Ферстапен ниту кај Леклер и инцидентот е оценет како „тркачки“ за кој нема потреба да се преземаат мерки. Со тоа стана и дефинитивна победата на Холанѓанецот на „Ред Бул Ринг“, негова втора во низа за ГН на Австрија, вкупно шеста во кариерата и прва во 2019 година

Ф1 трка за ГН на Шпанија: Нова еден-два победа на Мерцедес, нов подиум без Ферари

Хамилтон и Ботас повторно недопирливи за конкуренцијата, овојпат за ГН на Шпанија по која на највисокото место на подиум со искачи Британецот кој го презеде и водството во генералниот пласман. Наредна станица во Формула 1 сезоната е Монако и ГН на Монте Карло на 26 мај

И на Фетел му е преку глава од Мекларен: Не се четири трки туку четири години

Возачите на ривалскиот тим на Ферари, Валтери Ботас и Луис Хамилтон испишаа историја со еден-два победите во четирите трки во 2019 година. Финецот победи во Австралија и во Азербајџан, Британецот во Бахреин и во Кина за разлика од Фетел и Леклер кои се далеку од конкурентни засега

Доминација на Мерцедес и во Кина: Ф1 илјадарката за Луис Хамилтон

Луис Хамилтон ја извозе 75. победа во кариерата, втора во 2019 година, и низ целта мина со време од 1:32:06,350 часа. Второто место го освои неговиот клупски колега, Валтери Ботас кој заостана 6,552 секунди, како трет заврши Себастијан Фетел (+13,744 сек.). Наредната трка во Ф1 шампионатот ќе се вози на 28 април во Баку за ГН на Азербејџан

Мерцедес ќе стартува пред Ферари: Утрово во Кина се вози 1.000 трка во Ф1

Од пол-позиција по седми пат во кариерата ќе тргне Валтери Ботас, во првиот ред ќе биде и Луис Хамилтон. Зад нив ќе бидат Фетел и Леклер. Трката на патеката во Шангај е закажана за 08,10 часот по средноевропско време

Проблеми за Ферари, радост за Мерцедес: Драмата во Бахреин за Луис Хамилтон

Актуелниот светски првак во Формула 1 ги искористи неприликите на Леклер во финишот на трката, го презеде водството и рутински ја запиша првата победа во сезоната пред клупскиот колега Валтери Ботас и младиот пилот од Монако. Наредната трка во Формула 1 шампионатот ќе се вози на 14 април во Шангај за ГН на Кина

Мерцедес пред Ферари: Ботас и Хамилтон пред Фетел и Раиконен во Сочи

Финецот Валтери Ботас го извозе најбрзиот круг во квалифиакциите за ГН на Русија (1:31:387 минути), десно од него во првиот стартен ред ќе биде клупскиот колега Луис Хамилтон кој забележа 0,145 стотинки послабо време. Трката е утре попладне од 13.10 часот