Бразилскиот фудбалер Роналдињо се врати на „Камп Ноу“ и во наредниот период ќе биде амбасадор на Барселона.

Во активната играчка кариера забележа преку 200 настапи за Каталонците, а со новата функцијата што ја доби ќе има важна улога во голем број на проекти за промоцијата на клуб во сите делови на земјината топка.

„Роналдињо ќе биде амбасадор и ќе г претставува клубот на различни манифестации и активности во наредните години“, стои во веста на интернет страницата на Барселона.

Промоцијата е закажана за петок (3 февруари) кога се очекува и негово обраќање пред новинарите во Шпанија и кон фановите на Барса.

Бразилецот мина пет години во тимот од „Камп Ноу“ со кој освои две титули во Примера и во Лигата на шампиони. На Барселона ѝ се придружи од ПСЖ.