Вимблдон, најпрестижниот тениски турнир во светот, кој започнува утре, донесе одлука без преседан. Поради руската агресија врз Украина и помошта на Белорусија на Путин се забранува настап на руски и белоруски тенисери.

На ова реагираа АТП и ВТА со своја одлука, исто така преседан. Тие најавија дека поради споменатата забрана нема да ги бројат освоените бодови на Вимблдон оваа сезона. Така, легендарниот турнир ова лето ќе биде со раскошен награден фонд.

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на светот и шесткратен победник на Вимблдон, оваа одлука на турнирот ја нарече луда и на која губат двете страни.  Бранителот на титулата од Ол Ингланд клуб ќе го загуби бројот 1 бидејќи минатата година на Вимблдон освои 2.000 поени.

„Ова е многу неправедно кон мене, кон сите кои постигнаа големи резултати минатата година. Губам бодови, а немам можност да ги бранам поради политиката. Ќе загубам дури 4.000 поени бидејќи не можев да играм на Австралија опен“. Тоа што сега им се случува на руските спортисти, ни го направија и на нас Србите во 90-тите, изјави Ѓоковиќ.

Пред утрешната одбрана на титулата и ловот на четвртата последователна титула, која ја води против Сунву Квон, тој дополнително ја коментираше забраната за Русите и Белорусите:

„Не знам што згрешија со настаните во Украина. Не е фер да ги казнуваме за тоа што се случува таму. Да ми беше забрането такво нешто на мене кој не придонел за конфликтот, ќе се налутев. Би сакал да ве потсетам дека од 1992 до 1996 година, на српските спортисти им беше забрането да се натпреваруваат на меѓународно ниво, така што знам како се чувствуваат Русите и Белорусите сега“, вели Ѓоковиќ.

Ѓоковиќ кажа и како се чувствува поради сегашната забрана за настап на уште еден Грен слем оваа година. Имено, американските власти се уште не дозволуваат невакцинирани лица да влезат во земјата против короната, па Ѓоковиќ не може да игра УС Опен за два месеци.

„Знам дека не можам да играм на УС Опен во моментов, но тоа ми дава дополнителна мотивација да играм толку добро како што можам овде на Вимблдон“, рече тој.