(Видео) Победничкиот ас на Ивановски во првото коло на јуниорскиот Вимблдон стана вирален на социјалните мрежи

Македонскиот тенисер Калин Ивановски со две победи го заврши настапот на годинашното издание на Вимблдон во јуниорска конкуренција, пред да биде елиминиран од Шпанецот Роденас во...

Со повреда, но без предавање заврши Вимблдон за македонската тениска надеж, Калин Ивановски

Македонската тениска сензација, Калин Ивановски (17 години), го заврши својот настап на јуниорскиот дел од гренслем-турнирот Вимблдон. Калин го заврши овогодишното издание на Вимблдон, кое дефинитивно...

С. Вилијамс „прегазена“: Халеп за 55 минути до трофејот на Вимблдон

До првиот трофеј на лондонската трева, втор гренслем во нејзината кариера по Ролан Гарос во 2018 година, Романката стигна експресно и на импресивен начин. Конечни 6:2, 6:2 за 27 годишната девојка од Констанца која ја надигра Американката како ретко која нивна колешка досега

Која ќе ја наследи Кербер на Вимблдон: С. Вилијамс во 11 финале, прво за Халеп

Серена Вилијамс во шестиот настап во комплексот на „All England Club“ ја совлада Барбора Стрицова со 6:1, 6:2 за 11 финале во кариерата во Лондон во кое ќе атакува на седми трофеј или вкупно 24 на гренслем турнирите. Симона Халеп, пак, за првпат ќе игра во финале на Вимблдон во кое ќе брка втора гренслем титула по освоената на Ролан Гарос во 2018 година, откако во полуфиналето ` препушти само четири гема на Елина Свитолина од Украина (6:1, 6:3)

Вимблдон: Халеп прва финалистка во Лондон

Романката, која во Лондон настапува како седма носителка, во полуфиналето ја совлада Елина Свитолина со убедливи 6:1, 6:3 за еден часа и 12 минути игра. За титулата ќе игра против подобрата од втората полуфинална пресметка меѓу Американката Серена Вилијамс и Барбора Стрицова од Чешка