Повеќе од 675,000 луѓе во САД починаа од „Ковид-19“, според Универзитетот „Џон Хопкинс“. Тоа го надминува проценетиот број на загинати во САД од најсмртоносната пандемија на 20 век, пишува Си-Ен-Ен.

„Ако зборувавте со мене во 2019 година, би рекол дека ќе бидам изненаден“, рече епидемиологот Стивен Кислер од училиштето за јавно здравје на Харвард Т. Х. Чан.

„Но, ако разговаравте со мене најверојатно во април или мај 2020 година, би рекол дека не би бил изненаден што сме дошле до овде“.

Во април 2020 година, Си-Ен-Ен објави список на лекции научени од пандемијата во 1918 година што можат да помогнат во ублажувањето на пандемијата „Ковид-19“.

Тие вклучија прерано откажување од безбедносните мерки; да не се добие лажно чувство на сигурност кај младите и здравите; и не се потпира на непроверени третмани.

Но, Кислер рече дека многумина не ги послушале тие лекции.

„Многу грешки на кои дефинитивно паднавме во 1918 година, се надевавме дека нема да паднеме повторно во 2020 година“, рече Кислер. “Но го направивме тоа.”

Еве еден поглед на некои од клучните разлики и сличности помеѓу пандемискиот грип од 1918 година и Ковид-19:

Што е различно помеѓу двете пандемии

Општинскиот аудиториум Оукленд во Калифорнија беше претворен во привремена болница со доброволци медицински сестри од американскиот Црвен крст во 1918 година.

Население: Американското население сега е тројно повеќе отколку во 1918 година. Значи, иако бројот на загинати од Ковид-19 може да биде поголем, пандемијата на грип од 1918 година очигледно уби поголем процент од Американците, рече Кислер.

Достапност на вакцина: Во 1918 година, немаше вакцина против пандемиски грип, објавија американските центри за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Доктор за првата година на „Ковид“: Направени се многу грешки!

Сега, вакцините за „Ковид-19“ се достапни-но милиони Американци со право се немаат вакцинирано.

Во Соединетите држави, вакцините „Ковид-19“ почнаа да се шират во одредени групи кон средината на декември 2020 година-девет месеци откако Светската здравствена организација прогласи појава на коронавирус како пандемија.

Во тоа време, повеќе од 298.000 Американци веќе починале од „Ковид-19“, според податоците на „Џон  Хопкинс“.

До понеделникот, и 36% од Американците на возраст од 12 години и постари сеуште не се целосно вакцинирани поради овој пораст на варијантата Делта, според податоците на ЦДЦ.

Брзото ширење на дезинформации: Кислер рече дека верува дека најголемиот недостаток сега во споредба со пандемијата од 1918 година всушност вклучува голем технолошки напредок.

ЦДЦ предупредува да не се користи Ивермектин за „Ковид-19“, бидејќи се зголемуваат повиците до центрите за контрола на отрови

„Интернетот може да биде меч со две острици“, рече тој. “Тоа ни дава можност да ги примиме ЦДЦ и Светската здравствена организација и да ги споделиме информациите многу побрзо. Но, тоа исто така значи дека можеме и брзо да шириме дезинформации.”

Со месеци, лекарите се обидуваат да ги отфрлат популарните митови споделени на социјалните медиуми, велејќи дека тие всушност го загрозуваат јавното здравје.

Што е слично помеѓу двете пандемии ?

Младите луѓе не се непобедливи: Само затоа што човекот е млад и здрав, не значи дека не може да биде тешко погоден од пандемиски вирус.

Острата вистина за тоа што следува со „Ковид-19“

Со пандемијата на грип од 1918 година, „Високата смртност кај здрави луѓе, вклучително и оние во возрасната група од 20 до 40 години, беше единствена карактеристика на оваа пандемија“, рече ЦДЦ.

Околу две третини од смртните случаи од пандемијата во 1918 година беа меѓу луѓе на возраст од 18 до 50 години, рече Џон Бери, автор на книгата „Големиот грип: Приказната за најсмртоносната пандемија во историјата“ од 2004 година.

„И максималната возраст на смрт беше 28 години“, рече Бери минатата година за Си -Ен -Ен.

Можеби не е изненадувачки што пандемискиот грип брзо се прошири меѓу младите во 1918 година. Тоа беше последната година од Првата светска војна, и многу млади војници беа блиску во касарната.

Иако сега нема светска војна, Ковид-19 докажа дека младите сеуште можат да бидат тешко погодени-дури и ако нивниот ризик од смрт е многу помал.

„Апсолутно видовме – особено со долгата варијанта на Ковид – дека младите луѓе се далеку од непобедливи“, рече Кислер.

Личната одговорност е важна: Колку и да се добри науките и советите за јавно здравје, „тие работи се добри како и однесувањето на секој еден поединец“, рече Кислер.

За време на пандемијата на грип во 1918 година, кога случаите се намалија во Сан Франциско “, градските татковци рекоа:” Ајде да го отвориме градот. Ајде да имаме голема парада во центарот на градот. Сите заедно ќе ги симнеме маските “, рече епидемиологот др.Лари Брилијант.

„Два месеци подоцна, поради тој настан, големиот грип повторно се врати.

На другата страна на Соединетите држави, Филаделфија доживеа слична судбина

Иако 600 морнари од Филаделфија имаа вирус во септември 1918 година, градот не ја откажа парадата закажана за 28 септември 1918 година.

Три дена подоцна, Филаделфија имаше 635 нови случаи на грип, според Центарот за архиви и рекорди на Универзитетот во Пенсилванија.

„Брзо, Филаделфија стана град со најголем број жртви од грип во САД“, се вели во истражувањето на Пен.

Спротивно на тоа, Сент Луис – кој закажа слична парада, но ја откажа – помина многу подобро.

Следниот месец, повеќе од 10.000 луѓе во Филаделфија починаа од пандемиски грип, додека бројот на жртвите во Сент Луис не се искачи над 700, соопшти ЦДЦ.

Сега, во средината на 2021 година, речиси секоја нова смрт на Ковид-19 можеше да се спречи преку вакцинација, рече директорот на ЦДЦ.

Можно е вирусите да се шират долго по пандемијата: Светската здравствена организација ја дефинира пандемијата како „ширење низ светот“ на нова болест

Но, нема прецизно мерење кога ќе заврши пандемијата.

Додека ЦДЦ рече дека пандемијата од 1918 година се случила во три бранови, од пролетта 1918 година до летото 1919 година, вирусот сезонски циркулирал 38 години.

Д -р Гупта: Едноставни чекори за коегзистирање со коронавирусот

Кислер рече дека верува дека САРС-КоВ-2, вирусот што предизвикува Ковид-19, исто така, може да се задржи со години-дури и ако „пандемијата“ заврши.

„Ќе добиеме нови варијанти“, вклучително и некои што би можеле да предизвикаат реинфекција, предвиде Кислер. Но, на крајот, „мислам дека тие варијанти ќе бидат доволно тесно поврзани, веројатно, со нештата против кои веќе сме вакцинирани или со оние на кои веќе сме биле изложени, што нема да предизвикаат ист вид тешка болест ”

Тој нагласи дека најдобриот начин да се добие заштита и да се помогне да се разнесе пандемијата е да се вакцинираат – да не чекаат изложеност на вирусот, што може да доведе до долгорочен Ковид, хоспитализација или смрт.

„Во суштина, она што го прави вакцината е што ви ја дава вашата прва и втора изложеност бесплатно“-без опасностите од „Ковид-19“, рече Кислер.

„Тоа е исклучително корисно и тоа прави многу за намалување на смртноста,