Откако беше пофален од меѓународните медиуми, канадскиот снајперист познат како „Вали“ се врати од Украина во Квебек, велејќи им на локалните медиуми дека неговото искуство таму било „страшно разочарување“. Во разговор за канадски „Ла Прес“ тој тврди дека во Украина имало несоодветно оружје, слаба обука и големи загуби, како и профитерство и дезертирање во украинските редови.

Кога Вали одговори на повикот на украинскиот претседател Володимир Зеленски во март и доброволно се пријави да се бори за Украина, западните медиуми му дадоа раскошно покривање. Поранешен канадски војник кој исто така доброволно се пријавил да се бори со курдските милитанти во Ирак, западните медиуми го опишаа Вали како „најдобриот снајперист во светот“, прославен од американските воени блогери за „урнебесно тролање“ во Русија и пофален од „Њујорк пост“ за „грабнување противтенковски проектили во магацин за да убијат вистински луѓе“.

Сепак, тој вели дека реалноста го оставила разочаран. Враќајќи се дома во Квебек, Вали за „Ла Прес“ вели дека неговите украински команданти првично „не знаеле што да прават“ со странските борци како него. Уморен од чекање прилика да се бори, Вали се приклучил на „Норманската бригада“, приватна единица предводена од друг поранешен војник од Квебек.

Сепак, неколку членови на оваа бригада за „Ла Прес“ изјавиле дека оружјето и оклопот што ги ветил шефот на бригадата никогаш не се појавиле, а некои нејзини членови се нашле во близина на првите линии на фронтот без заштитна опрема. Оттогаш, околу 60 членови на бригадата дезертирал, изјавил нејзиниот командант, а некои војници „размислувале“ да украдат пратка од 500.000 долари со оружје испорачано од САД и да формираат своја единица. Вали на крајот се приклучил на украинската единица која се борела во близина на Киев и опишува дека морал да бара оружје, храна и бензин.

Требаше да познавате некој што познава некого што ви кажал дека во некоја стара берберница ќе ви дадат АК-47. Дури и за оброците, често цивилите се тие што ги обезбедуваа – раскажува тој.

Вали вели дека на крајот испукал два куршуми во прозорците „за да ги исплаши луѓето“.

Тоа е војна на машини, каде што „исклучително храбрите“ украински војници претрпуваат многу тешки загуби од гранатирањето, но „пропуштаат многу можности“ да го ослабат непријателот затоа што немаат знаење за техничката армија – резимира тој.

Вали решил да се врати дома веднаш откако двајца украински регрути со кои бил испратен во регионот на Донбас, сакале да испушат цигара со што се изложиле на руски тенк и добиле гранати за возврат.

Им реков да не се изложуваат така, но тие не ме слушаа. Ги видов шрапнелите како минуваат како ласери. Телото ми се напна. Не можев да слушнам ништо, веднаш ме болеше главата. Беше навистина насилно – раскажува Вали.

Тој вели веднаш сфатил дека нема што да се направи за неговите двајца соборци Украинци.

Мириса на смрт, тешко е да се опише. Тоа е морничавиот мирис на јагленосано месо, сулфур и хемикалии. Толку е нечовечно, тој мирис – вели Вали.

Вали не е единствениот доброволец што ја напушти Украина набргу откако пристигна да се бори. На форумот „Волонтери за Украина“ на Редит, потенцијалните регрути и оние кои веќе се во Украина разменуваат совети, охрабрување, а понекогаш и хорор приказни.

Командантите испраќаат необучени момци на фронтот со малку муниција и стар АК-47 и тие гинат – вели еден ветеран, кој наводно, преживеал руски ракетен напад врз центар за обука на странски регрути во март

Корисникот на Редит вели дека тој побегнал во Полска по нападот со голем број странски ветерани, бидејќи „легијата е тотално надмината како и неколку луди украински водачи“.

По нападот, еден офицер сакаше да ги одведе сите во Киев и да се бори. Апсолутно лудило. Останете дома – вели тој.

Други постери раскажуваат слични приказни, вклучувајќи неподготвени регрути кои добиваат неколкудневна обука пред да бидат испратени на фронтот со несоодветна опрема.

Украинските команданти, исто така, се мачеле да се справат со приливот на необучени странци. Според „Ла Прес“, сепак, некои странци со релевантно воено искуство во моментов се користат за „специјални“ операции зад руските линии.

Москва им порача на овие странци дека, како платеници, не го уживаат статусот на војници орци според меѓународното право.

Тие дојдоа во Украина да заработат убивајќи Словени. Затоа, најдоброто што ги чека е кривичната одговорност и долги затворски казни – изјави минатиот месец рускиот воен портпарол генерал-мајор Игор Конашенков.

Имено, според меѓународното право, странските волонтери кои, на лична основа и по сопствена иницијатива, се приклучуваат на вооружените сили на една од страните во вооружениот конфликт се сметаат за борци.