Околу 3.000 цивили приведени во затворите во Мариупол: Тврдат дека биле мачени, испрашувани, им се заканувале со смрт, а некои исчезнале

Украинскиот омбудсман за човекови права Људмила Денисова тврди дека околу 3.000 цивили од Мариупол биле приведени во затворите под контрола на проруските сили во индустрискиот исток...

Меѓународниот комитет на Црвен крст бара итен хуманитарен пристап до Мариупол

Меѓународниот комитет на Црвениот крст соопшти дека „итно е потребен итен и непречен хуманитарен пристап“ до опколениот украински град Мариупол. Во соопштението за печатот пред малку, Црвениот...

Нема велигденско примирје: Азовстал и денес под жесток оган на руските сили

Советникот на украинскиот претседател Михаило Подољак изјави дека руските сили и денес на Велигден „континуирано ја напаѓаат“ опколената фабрика за челик Азовстал во Мариупол. „Православен Велигден...