Претседателот Ѓорѓе Иванов, утре или најдоцна задутре ќе му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на новата влада откако ги доби потписите како доказ за мнозинство во Парламентот, дознава НОВА, од извори во СДСМ.

Заев денеска му достави на Иванов 67 пратеници, и порача дека во наредниот период ќе следи мирна транзиција на новата власт.

– Овие потписи овозможуваат завршување на кризата во РМ и конечно земјата да се придвижи напред, во функција на враќање на животот во Македонија…истовремено  ја користам оваа прилика да испратам порака до сите граѓани и до институциите на државата дека следува мирен и брз трансфер на власта во РМ, изјави Заев пред средбата со Иванов.