Антикорупциска го затвори предметот против Иванов за унапредувањата во Армијата

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на продолжението на 57-та седница денеска донесе одлука за запирање на предметот против поранешниот претседател на држават Ѓорге Иванов...

Каракачанов до Иванов кој повика на решение за РСМ: Молчи за Македонија

Поранешниот вицепремиер, Красимир Каракачанов на социјалната мрежа „Фејсбук“ реагираше на ставот на лидерот на партијата „Демократска Бугарија“, Христо Иванов, кој при обраќањето во Народното Собрание денеска...

Иванов нема право да аболицира – едногласни се Сиљановска, Пендаровски и Река

Претседателските кандидати се согласуваат дека Иванов нема право да потпише укази за помилување, без да има таква иницијатива од Министерството за правда. Гордана Сиљановска Давкова, претседателски...

Иванов демантира дека планирал да прогласи воена состојба на 27 април

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги отфрли како небулозни тврдењата дека вечерта на 27 април наводно подготвувал прогласување воена состојба. Одговорајќи на новинарски прашања по доделувањето на...