Јамајканската атлетичарка Илејн Томпсон победи на трката на 100 метри на митингот во рамки на Дијамантската лига во Јуџин со второ најдобро време во историјата на оваа спринтерска дисциплина.

Томпсон патеката ја мина за 10,54 секунди. Актуелниот светски рекорд за жени изнесува 10,49 секунди, поставен во 1988 година од Американката Флоренс Грифит-Џојнер.

На неодамнешните Олимписки игри во Токио, Томпсон освои злато на 100 метри со олимписки рекорд од 10,61 секунди.