Голем успех за Дарио Ивановски кој освои сребрен медал на Балканското првенство во атлетика

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски продолжи со успешните настапи на меѓународна сцена, освојувајќи го сребрениот медал на трката на 5.000 метри на Балканското првенство, кое викендов се...

Почина спортската и атлетска легенда на поранешна Југославија, Вера Николиќ

Една од најдобрите спортистки на поранешна Југославија, атлетичарката Вера Николиќ, почина во Белград на 73-годишна возраст, јавија денеска српските медиуми. Поранешната светска и европската рекордерка на...

Трчање за денот на независноста: Атлетски маратон во Охрид на 8 септември

Патеката долга 30 километри ќе води од Свети Наум до Охрид, а новитет од оваа година е воведување и на штафетна трка во три делници по десет километри. Првата измена ќе биде кај селото Трпејца, втората кај населбата Лагадин по што натпреварувачите ќе продолжат до крајната точка на кејот „Македонија“

Дарио Ивановски и Адријана Поп Арсова најбрзи на „Скопје трча 10 километри“

Денешната трка низ улиците на македонската престолнина се одржува втора година по ред и овојпат беа пријавени над 1.500 учесници, односно двојно повеќе од лани, кои трчаа под мотото „Секој километар значи“. Трката имаше хуманитарен карактер за поддршка на „СОС Детско село“