По тој датум, трезорот ќе остане со многу ограничени ресурси кои брзо ќе се исцрпат. Неизвесно е дали ќе можеме да продолжиме да ги исполнуваме сите национални обврски по тој датум, рече таа.

Министерството за финансии на САД до 18 октомври најверојатно ќе ги исцрпи владините мерки за финансирање и ќе остане без пари, доколку Конгресот не ја подигне горната граница на федералниот долг, предупреди министерката за финансии Џенет Јелен.

– Администрацијата на претседателот Џо Бајден претходно предупреди за „економска катастрофа“, доколку американскиот Конгрес не успее да го зголеми лимитот за долгот.

Но, републиканците истакнаа дека нема да поддржат зголемување на плафонот на долгот – принудувајќи ги демократите сами да сносат политички последици од таквата одлука.

– САД секогаш ги исполнувале своите обврски. Ова веројатно ќе предизвика историска финансиска криза што ќе ја комплицира штетата од тековната вонредна состојба во јавното здравство, изјави Јелен за „Волстрит Џурнал“.

За време на претходникот на Бајден, Доналд Трамп, демократите ги поддржаа напорите на републиканците да го суспендираат лимитот на долгот за две години. Плафонот беше обновен на 1 август со долг од 28,4 трилиони долари, а Министерството за финансии веќе ги разгледува владините средства за да продолжи да ги плаќа сметките. Републиканците го користеа ова прашање како начин да ги нападнат владините расходи, а за време на администрацијата на Обама дојде до ќорсокак кога стана јасно дека земјата е најблиску до неисполнување на обврските.

По тој конфликт во 2011 година, САД го загубија посакуваниот рејтинг на долгот ААА од „Стандард и Пурс“, што предизвика шокови на пазарите. Лидерот на републиканците во Сенатот, Мич МекКонел, рече дека неговата партија е „обединета во противење на зголемувањето на плафонот на долгот“, но во 2019 година тој рече дека ако тоа не се направи „ќе биде катастрофа“.