Повеќе од 6.500 работници мигранти од Индија, Пакистан, Непал, Бангладеш и Шри Ланка загинаа во Катар откако тој го доби правото да биде домаќин на Светското првенство пред 10 години.

ДРАГАН МИШЕВ 

Кантавторката Шакира, која ја испеа „Waka Waka“,  официјалната химна на Светското првенство во фудбал во Јужна Африка во 2010 година, им се придружи на Дуа Липа и Род Стјуарт кој предходно одбија да настапат на отворањето на Светското фудбалско првенство 2022 во Катар, додека истовремено расте притисокот врз Дејвид Бекам да ги прекине врските со земјата поради кршењето на човековите права,  правата на работниците мигранти, правата на жените, строгите законите за ЛГБТИ лицата, правата за слобода на изразување и слобода на печатот.

Род Стјуарт, изјави за Сандеј Тајмс дека одбил договор од 1 милион долари бидејќи „не е во ред да се оди“.

Дуа Липа пак, изјави: „Ќе ја бодрам Англија оддалеку и со нетрпение очекувам да го посетам Катар кога ќе ги исполни сите ветувања за човекови права што ги даде кога го доби правото да биде домаќин на Светското првенство.

Нивните најави вршат притисок врз Дејвид Бекам, кој треба да заработи до 150 милиони фунти како амбасадор на Светското првенство.

Ширум Германија, џиновските транспаренти со повик за бојкот на првенството во Катар, станаа позната глетка на натпреварите од германската Бундес лига.

Објавен од навивачите и виден од милиони луѓе што го гледаат на телевизија, „Бојкотирам Катар 2022“ стана собирен крик за клубовите, поддржувачите и играчите кои се противат на Светското првенство овој месец и сакаат да ги истакнат грижите за човековите права и животната средина во земјата домаќин.

„Колку се приближува Светското првенство, толку е поинтензивна пораката“, објасни Стефан Ширмер од кампањата Бојкотирам Катар.

Филип Лам, поранешниот германски играч кој беше капитен на својата земја до титулата на Светското првенство во Бразил пред осум години, неодамна изјави дека нема да оди во Катар како дел од официјалната делегација или како навивач.

„Човековите права треба да играат важна улога во доделувањето на турнирите. Ако земја која има слаби резултати во таа област ја добие наградата (домаќин), тогаш треба да размислите на кои критериуми е донесена одлуката“, изјави Лам за германската агенцијата ДПА.

Паралелните кампањи се одвиваат во Шпанија и во Франција, каде што голем број градови одбија да ги прикажуваат натпреварите.

На почетокот на Ноември, Париз стана последниот француски град кој објави дека нема да поставува огромни екрани и фан зони за Светското првенство во Катар што се приближува.поради  грижите за човековите права и животната средина во земјата домаќин.

Лил, Марсеј, Бордо, Стразбур и Ремс исто така го бојкотираат натпреварувањето поради етички причини.

Движењето започна откако социјалистичката градоначалничка на Лил, Мартин Обри, изјави дека Светското првенство во Катар е „глупост во однос на човековите права, животната средина и спортот“.

ФИФА глува на предупредувањата за кршење на човековите права

ФИФА му ја додели на Катар организацијата на Светското фудбалско првенство во 2010 година, без должно внимание за човековите права и без поставени услови за заштита на работниците мигранти кои ќе бидат потребни за изградба на огромната инфраструктура. ФИФА, исто така, не ги испита сомнежите за кршењето на човековите права на новинарите или системската дискриминација со која се соочуваат жените, ЛГБТ луѓето и другите во Катар. Во 2017 година, ФИФА усвои Политика за човекови права, ветувајќи дека ќе преземе „мерки за промовирање на заштитата на човековите права“, велејќи: „ФИФА ќе преземе соодветни мерки за нивна заштита, вклучително и со користење на своите потпора со релевантните органи. Но…

Енормно кршење на правата на работниците мигранти со смртни последици

Повеќе од 6.500 работници мигранти од Индија, Пакистан, Непал, Бангладеш и Шри Ланка загинаа во Катар откако тој го доби правото да биде домаќин на Светското првенство пред 10 години.

ФИФА требаше да признае дека, поради тоа што на Катар му недостасува инфраструктура за Светското првенство, ќе бидат потребни милиони печалбари за изградба и сервисирање. Ова вклучува осум стадиони, проширување на аеродромот, ново метро, ​​повеќе хотели и друга клучна инфраструктура, со проценета цена од 220 милијарди американски долари.

ФИФА е одговорна не само за работниците на стадионот, малцинство од вкупната работна сила мигранти чии работодавци се држат до повисоки стандарди за условите на работното место, туку и за работниците да градат и сервисираат проекти за подготовка и испорака на турнирот, вклучувајќи транспорт и сместување, безбедност, чистење. , и уредување.

И покрај повторените предупредувања од самите работници и од групите на граѓанското општество, ФИФА не успеа да наметне силни услови за заштита на работниците и стана самозадоволна овозможувач на широко распространетата злоупотреба што ја претрпеа работниците, вклучително и незаконски такси за регрутирање, кражба на плати, повреди и смртни случаи, објави Хјуман рајтс воч. .

ФИФА има одговорност да ги идентификува и отстрани овие злоупотреби во согласност со Водечките принципи за бизнис и човекови права на Обединетите нации, кои ФИФА ги усвои во својот Статут во 2016 година и нејзината политика за човекови права, усвоена во 2017 година. Светското првенство во 2022 година се очекува да генерира приходи од над 6 милијарди долари.

Клучните работни реформи воведени од катарските власти дојдоа предоцна или беа премногу слабо спроведени за многу работници да имаат корист.

Во мај, Хјуман рајтс воч и други организации за човекови права, синдикати и навивачки групи ги притиснаа властите на ФИФА и Катар во заедничко отворено писмо и кампања да обезбедат лек за злоупотребите што ги доживеале работниците, вклучително и финансиска компензација за кражба на плата или повреди. и на семејствата на починатите.

Катарските закони ги ускратуваат правата на жените

Во извештајот од 2021 година, Хјуман рајтс воч документира дека катарските закони, регулативи и практики наметнуваат дискриминаторски правила за машко старателство, кои го ускратуваат правото на жените да донесуваат клучни одлуки за нивниот живот. Жените во Катар мора да добијат дозвола од нивните машки старатели (машки членови на семејството) да се венчаат, да студираат во странство со владини стипендии, да работат на многу државни работни места, да патуваат во странство до одредена возраст и да добијат одредена репродуктивна здравствена заштита.

Кривичниот законик на Катар ги криминализира сите форми на секс надвор од бракот, со казни до седум години затвор. Ако се муслимани, може да бидат осудени и на камшикување или каменување. Жените се несразмерно гонети, бидејќи бременоста служи како доказ за таканареченото кривично дело, а пријавувањето силување може да се смета како признание. Полицијата често ги игнорира жените кои пријавуваат такво насилство, наместо да им верува на мажите кои тврдат дека тоа било консензуално. Секоја индикација дека жената го познавала мажот е доволна за да ја гони жената.

Од жените исто така се бара да покажат извод од брак за да пристапат до одредени форми на сексуална и репродуктивна здравствена заштита, вклучително и проверки за сексуално преносливи инфекции и профилакса за ХИВ после изложеност, и немаат пристап до итна контрацепција.

На 7 ноември, Врховниот комитет за испорака и наследство, организациско тело на Катар за Светското првенство, изјави за Human Rights Watch дека ќе обезбеди засолништа и клиники за психолошка, медицинска, форензичка и правна поддршка за жртвите на злоупотреба за време на Светското првенство.

На 9 ноември, ФИФА изјави за Хјуман рајтс воч дека „ФИФА е уверена дека жените ќе имаат целосен пристап до медицинска нега, вклучително и каква било грижа поврзана со можна бременост, без оглед на околностите и без прашања за брачниот статус“. Здружението, исто така, рече дека „ФИФА добила уверување дека жените кои пријавиле силување или други форми на злоупотреба нема да се соочат со какви било прашања или обвинувања во врска со можни консензуални вонбрачни сексуални односи и не треба да се плашат од какви било реперкусии врз основа на тоа“.

Затворски казни, малтретирање, тортура врз припадниците на ЛГБТ заедницата

Кривичниот законик на Катар ги казнува консензуалните сексуални односи меѓу мажи постари од 16 години со до 7 години затвор (член 285). Тој, исто така, предвидува казни од една до три години (член 296) за секој маж кој „поттикнува“ или „наведува“ друг маж да „изврши чин на содомија или неморал“. Се изрекува казна до 10 години (член 288) за секој кој ќе се впушти во консензуални сексуални односи, што може да се однесува на консензуални истополови односи меѓу жени, мажи или хетеросексуални партнери. Во октомври, Хјуман рајтс воч објави наоди од истражувањето дека силите на Одделот за превентивна безбедност на Катар, под Министерството за внатрешни работи, произволно уапсиле шест катарски ЛГБТ лица и ги подложиле на малтретирање, вклучувајќи тешки тепања и сексуално вознемирување, во притвор. Како услов за нивно ослободување, безбедносните сили наложија трансродовите жени да присуствуваат на сесии за конверзивна терапија во центар за „здравствена грижа за однесување“ спонзориран од владата. Интервјуираните ЛГБТ лица рекоа дека нивното малтретирање се случило неодамна во септември, иако владата беше под интензивна контрола пред Светското првенство поради нејзиниот третман кон ЛГБТ луѓето. Во ноември, амбасадор на Светското првенство на ФИФА Катар во 2022 година ја опиша хомосексуалноста како „штета во умот“ во телевизиско интервју.

Угнетувачки закони за слободата на изразување и слободата на печатот

Кривичниот законик на Катар го криминализира критикувањето на емирот, навредувањето на знамето на Катар, клеветењето на религијата, вклучително и богохулењето и поттикнувањето „да се собори режимот“. Законот за компјутерски криминал во Катар од 2014 година предвидува до 3 години затвор и парична казна од 500.000 катарски ријали (137.000 американски долари) за секој осуден за ширење недефинирани „лажни вести“ на интернет или за објавување онлајн содржина што „ги крши општествените вредности или принципи“, или „навредува или клевети други“. Некои меѓународни новинари беа приведени додека известуваа во Катар, принудени да признаат, а нивната работа е уништена.

Катар е познат по своите угнетувачки закони за слободата на говорот, но официјалните лица инсистираа дека правилата ќе бидат ублажени за Светското првенство, иако се чини дека тоа не е случај.

На еден дански новинар му се заканувале катарските власти додека пренесувал ТВ прилог во живо од оваа земја од Блискиот Исток пред почетокот на Светското првенство.

Расмус Тантолд говореше како. додека бил дел од репортажа во живо покрај кружниот тек на ТВ2, нему и на неговата екипа со камерата им пришле двајца службеници кои возеле кабриолет за голф. Еден од службениците веднаш се обидел да ја зграпчи камерата, која се завртела за да открие уште двајца Катарци како излегуваат од кабриолетот.

Човекот што ја грабнал камерата, потоа ја ставил раката врз објективот, блокирајќи го снимањето, на што  Тантолдт одговорил:

„Ние сме во живо на данската телевизија. Господине, го поканивте целиот свет да дојде овде, зошто не можеме да снимаме, тоа е јавно место“.

Тантолд додава дека тоа, во исто време кажува многу за тоа како е во Катар.

Таму може да бидете нападнати и загрозени кога известувате како слободен медиум. Ова не е слободна и демократска земја.

„Моето искуство по посетата на 110 земји во светот е: Колку повеќе треба да се криете, толку е потешко известувате од таму, вели данскиот репортер.

Мундијалот е речиси тука, на два дена до воведниот натпревар меѓу Катар и Еквадор.

И како шлаг на контроверзната фудбалска торта, е најновата полемика во врска со присуството на лажни навивачи за време на претпарадата на репрезентациите.

Како што пренесува шпанска Марка, бизарна парада се одвивала на улиците во Доха. Ова е веројатно една од најнадреалните слики што може да се видат на Светско првенство. За време на парадата низ улиците на Доха, на која беа претставени сите земји учеснички, можеа да се забележат неколку навивачи кои се чинеше дека не припаѓаат на земјите што ги претставуваа на парадата.

Според шпанскиот весник El Mundo.Es, тие тврдат дека навивачите се лажни, а она што можело да се види се статисти кои се претставуваат како навивачи на различни тимови од Светското првенство. Сето ова е откриено преку различните видеа кои се споделуваат на социјалните мрежи, бидејќи неколку корисници ја откриваат измамата што се обидувала да ја направи арапската земја.

Ова Светско првенство, уште не започнато, станае едно од најконтроверзните во историјата, не само поради гласините за начинот на кој арапската земја беше избрана за домаќин, туку уште повеќе поради проблемите со човековите права кои се судираат со катарскиот начин на живот, а пред кои ФИФА, привлечена од Катарските нафтени милиони, едноставно замижа.

Извор/ Цивил медиа