Кинеската метропола Вухан затвори област од речиси милион луѓе откако откри четири асимптоматски случаи на Ковид, бидејќи како област каде за првпат изби пандемијата сега не толерира ни најмали знаци на Ковид водејќи се од  строгата кинеска политика за нулта Ковид.

Властите во областа Џиангсија во Вухан, дом на повеќе од 970.000 луѓе, објавија дека ќе спроведат тридневни „привремени контролни мерки“.

Местата за забава – вклучувајќи барови, кина и интернет кафулиња – малите клиники и пазарите за земјоделски производи се затворени; Јадење во ресторан и големи собири, од настапи до конференции, се суспендирани; сите места за богослужба се затворени и верските активности забранети, се вели во соопштението на владата.

Целиот јавен превоз, од автобуси до услугите на подземната железница, е суспендиран, а жителите се повикани да не ја напуштаат областа освен ако е апсолутно неопходно.

Властите идентификуваа и четири високоризични населби каде на жителите им е забрането да ги напуштаат своите домови. Уште четири населби се означени како среден ризик, што значи дека жителите не можат да ги напуштат своите соби.

Мерките имаа за цел „ да го намалат протокот на луѓе, да го намалат ризикот од вкрстена инфекција и да постигнат  нула-Ковид во најкус можен рок“, се вели во соопштението.

Сеопфатните ограничувања дојдоа веднаш откако властите во областа Џиангсија објавија откривање на четири асимптоматски инфекции во вторникот. Двајца биле откриени при редовно тестирање, додека другите двајца биле пронајдени меѓу нивните блиски контакти.

Вухан, транспортен и индустриски центар во централната кинеска провинција Хубеи, го прогласи првиот карантин во светот на почетокот на 2020 година за да го ограничи дивеењето на коронавирусот, откако првично се обидуваше да ја скрие епидемијата и ги замолчуваше здравствените работници кои се обидоа да алармираат. (Си-Ен-Ен)